Ф инансовият министър Владислав Горанов обяви, че ще се прави проверка за произхода на парите от т.нар. "Панамски досиета" за офшорните зони:
„В момента, в който излязат данни за някое лице, започваме селекция. За мен ползването на офшорни компании показва, че ти искаш да избягаш от нещо, дали от идентичността си, дали от произхода на средствата, дали от данъчно облагане“, коментира Горанов, цитиран от БНР.
Националната агенция за приходите пък е изпратила официално искане до Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) заради изтеклите 11,5 милиона документа от четвъртата по големите офшорна адвокатска фирма в света "Мосак Фонсека".
В офшорната афера "Панамските документи", или още "Панамалийкс",
изплуваха имената на българи,
сред които фамилия Баневи, Петър Манджуков, Тодор Батков, а сега и на Ангел Иванов Божилов, който се прочу като последния работодател на Петко Сертов преди мистериозното му изчезване през декември 2014 г., разказва "24 часа".
На 3 април изтекоха данни от глобално международно разследване в 11,5 млн. документа. Те разкриват 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни, сред които изскочиха имената на световни лидери, президенти, звезди, престъпници и т.н. Документите са изтекли от четвъртата по големина офшорна адвокатска фирма в света – панамската „Мосак Фонсека”. В офшорната афера изплуват 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от България, които са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови, твърди „24 часа”. Фирмите и лицата са от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе.
Главният изпълнителен директор на НАП Бойко Атанасов иска агенцията да получи “цялата налична информация за българи и за български компании, за които има данни за офшорни сметки и за извършени операции.” Агенцията още в началото на скандала обяви, че ще поиска информация.
Шефът на приходната агенция уверява, че получените данни ще бъдат използвани
“единствено за упражняване на законоустановените правомощия на приходната администрация”.
Атанасов прави важно уточнение, че “наличието на банкови сметки или операции в офшорни юрисдикции не означава задължително извършването на данъчни нарушения и престъпления, но независимо от това косвените доказателства за подобна активност би следвало да бъдат внимателно проучени”.
Последното българско име, излязло наяве от документите засега,
е Ангел Иванов Божилов - той е бил директор и акционер в 2 компании, които са били регистрирани на Сейшелите преди близо 14 г.
“Да, така е, но тези компании не са развили дейност и нямат банкови сметки”, каза Божилов пред "24 часа", който е единственият медиен партньор на ICIJ.
Според данните, които германският в. “Зюддойче цайтунг” споделил с Международния консорциум на разследващите журналисти, Ancom Enterprises и AB International са регистрирани на Сейшелите през юли 2002 г.
Адресът на Ancom Enterprises и AB International, даден в София, съвпада с адреса, на който е офисът на българската компания на Божилов - “ОЕТ-Обединени енергийни търговци”.
Информацията за двете фирми в “Документите от Панама” е оскъдна.
Малкото, което става ясно, е, че през септември 2008 г. Агенцията за международен бизнес на Сейшелите ги е замразила, тъй като не са си платили лиценза за 2007 г. За възстановяването му всяка от тях трябвало да брои по 1680 долара. Това и станало през ноември 2008 г.
Още новини около аферата:
Близкият до Путин Ролдугин обясни откъде са парите му
Обискираха голяма френска банка заради аферата
Дейвид Камерън публикува данъчните си декларации
САЩ готвят "Панамски санкции" срещу Русия
Междувременно панамски прокурори посетиха офисите на адвокатска кантора "Мосак Фонсека",
за да проверят твърденията, че хакер стои зад изтичането на голямо количество финансови документи за данъчни убежища, предаде Асошиейтед прес.
Говорителката на Главната прокуратура Сандра Сотильо уточни, че кантората е била посетена от служители на прокуратурата от отдела за интелектуална собственост.
Адвокатската фирма подаде жалба за пробив в сигурността малко след появата в медиите миналата седмица на информация за документите, които описват подробно как политици, известни личности и компании от цял свят са укривали активи в офшорни банкови сметки и чрез анонимни фиктивни компании.
"Най-сетне се разследват истинските престъпници", заяви в писмо до АП съоснователят на фирмата Рамон Фонсека.
Фонсека смята, че единственото престъпление, за което може да става дума при изтичането на документите, е самият хакерски пробив. Рамон Фонсека изказа подозрения, че хакерската атака е извършена извън Панама, вероятно от Европа, но не посочи подробности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!