Б ългарка е била едно от доверените лица и директор на фирма на мексиканския бизнесмен Хуан Армандо Инойоса Канту, наричан „Привилегирования Барон”, замесен в офшорната афера "Мосак Фонсека", или Панамските документи (Panama papers).
Това разкрива мексиканското издание Centre daily.
Българката, която според изданието, е 39-годишната Светла Пенчева, е била натоварена със задачата да създаде верига от фирми, чрез която се избягва декларирането на доходи.
Междувременно НАП е отправила официално искане за замесени
до българския партньор на международния Консорциум на разследващите журналисти - вестник "24 часа".
Късно снощи българско време бе публикувано глобално международно разследване в 11,5 млн. документа. Те разкриват 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни, сред които има и българска следа. Документите са изтекли от четвъртата по големина офшорна адвокатска фирма в света – панамската „Мосак Фонсека”.
#PanamaPapers (Панама пейпърс) показа, че 140 политически лидери и известни личности от цял свят имат авоари в т.нар. "данъчни райове".
More #PanamaPapers stories in 30 minutes - stay tuned, and check https://t.co/YICDhmirYd for more. pic.twitter.com/yM0ypCZxKB
— ICIJ (@ICIJorg) April 4, 2016
Както по-рано стана ясно, в офшорната афера изплуват 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от България, които са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови, твърди „24 часа”. Фирмите и лицата са от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе.
Сред тях обаче няма имена на български политици, които да са собственици на офшорки.
От НАП съобщават, че първо ще искат данните, и след това ще започнат проверка дали въпросните лица са нарушили законите в България.
От Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество
вече обявиха, че няма основание да се занимават със сметките на българи в офшорни зони. Това би станало, само ако са повдигнати обвинения на някое от лицата или има осъдителна присъда на чужд съд, а за престъплението има еквивалентни текстове в българския закон.
Що се отнася до мексиканския бизнесмен, с чието име бе свързана въпросната българка,
той забогатял чрез близките си връзки със семейството на мексиканския президент Енрике Пеня Нието и дори се смята, че е подарил къща за 7 милиона долара на съпругата му.
Канту печелил крупни обществени поръчки, от които е заделял и милиони за себе си. Така например една от поръчките е за строеж на хангар за президентския самолет на стойност 74 милиона долара.
Българката, спечелила доверието на мексиканеца,
е работила по създаването на верига от фирми в Холандия, Нова Зеландия и Великобритания. Проследени са нейни имейли, от които се разбира, че е инвестирала пари и в Германия и Ню Йорк. Тя е била висш член на Борда на директорите на тези фирми, а в екипа й е имало още седем други директори за отделни операции.
"Ние не сме отговорни за това, което фирмата прави",
коментира днес и Рамон Фонсека, съосновател на адвокатската кантора, която от десетителетия регистрира фирми в офшорни зони. „Това е престъпление, углавно престъпление”, каза по-рано той.
Сред използвалите или използващи офшорки чрез „Мосак Фонсека” фигурират имената на премиера на Исландия, еврокомисаря Мигел Канете, украинския президент Петро Порошенко, бащата на британският премиер Дейвид Камерън, саудитският крал Салман, футболната звезда Лионел Меси, близки роднини на китайския президент Си Цзинпин, познати на руския президент Владимир Путин и много други.
All information on the biggest data-leak: https://t.co/KsSuPDHG3F #panamapapershttps://t.co/Glg7u0LnQl
— Süddeutsche Zeitung (@SZ) April 3, 2016
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!