Б НБ е давала серия от противоречиви указания към квесторите в Корпоративна търговска банка (КТБ), обяви председателят на временната парламентарна комисията за КТБ Десислава Атанасова, цитирана от БГНЕС.
Вчера БНБ се разграничи от квесторите на КТБ като разпространи съобщение, в което заяви, че квесторите на КТБ никога не са искали от БНБ, съответно БНБ никога не е издавала предписания за извършване на предоговаряне под каквато и да било форма на влогове на КТБ с нейни клиенти.
Преди това твърдение Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство за умишлена безстопанственост срещу квесторите Елена Костадинчев и Станислав Лютов.
Днес Десислава Атанасова припомни, че на предишното заседание са взели решение да поискат информация от синдиците на КТБ във връзка с изнесени данни за предоговаряни преференциални условия на влогове.
След установеното днес Атанасова каза, че предстои отново депутатите да поискат цялата кореспонденция между квесторите на КТБ и БНБ, както и Фонда за гарантиране на влоговете, така че да установят кой, какви въпроси е задавал и как е отговарял и защо отговорите се различават с оглед на качеството на отговарящия.
Тя даде пример като каза, че са поставяни въпроси, на които веднъж гуверньорът на БНБ е отговорил по един начин, а подуправителят Нели Кордовска, впоследствие в различно време и в различно качество, е отговорила по друг начин на квесторите на КТБ.
Работата на комисията няма да се удължава, остава още месец и от комисията считат, че в това време ще са приключили доклада. "За нас има до голяма степен яснота за това как се е източвала банката и кои държавни длъжностни лица и държавни органи са проявявали бездействие или умишлени действия, въпреки че не сме органът, който може да дава подобни заключения", заяви Атанасова.
По-рано днес от ДПС обявиха, че искат отпадане на банковата тайна за клиентите на КТБ с преференциална лихва
ПГ на ДПС взехме решение да възложим на нашите членове във временната комисия, която проучва казуса с КТБ в парламента, да актуализират нашата идея още от лятото на миналата година всички публични фирми, собственост на тези 1000 вложители с договори за преференциална лихва, за да могат да се възползват от средствата по линия на ФГВБ на българските граждани, наречени от мен спонтанно хитреци. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан на брифинг, предаде Агенция "Фокус".
Местан посочи, че тези 1000 имена следва незабавно да станат публичен факт. По думите му, тук принципът „необходимо е да се знае” стои по-високо от всички тайни, защото е засегнат огромен публичен интерес.
"Чии имена на кои политици от кои политически сили биха изскочили от този списък, това е въпрос, по който българското общество трябва да узнае цялата истина”, уточни лидерът на ДПС.
Местан определи като изненада, че Реформаторският блок, които настояваха да се узнае цялата истина за КТБ, не са много активни.
Междувременно мажоритарният акционер в КТБ - фирма "Бромак" на Цветан Василев, съобщи, че е сезирала отново европейските институции за "поредното грубо нарушение на националното и европейското законодателство".
От "Бромак" смятат, че решението на Народното събрание да възложи на Сметната палата одит на дейността по банков надзор на БНБ между 2012 и 2014 г., което включва и индиректен одит на КТБ АД, поставя българската държава в конфликт с транспонираните във вътрешното й законодателство европейски изисквания.
Според "Бромак" Сметната палата няма право да одитира дейността по банков надзор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!