Иа аел забрани със закон кльощавите модели по модните подиуми и в рекламите.
Депутатите, които го гласуваха, се надяват така да се стимулира образа на здравото тяло и да намалеят хранителните нарушения сред младите, съобщава Ройтерс.
Законопроектът, който беше приет късно снощи, постановява, че жени и мъже не могат да бъдат наемани за манекени, ако лекарят не постанови, че са с индекс на телесната маса не по-малко от 18,5. Мярката изразява съотношението между тегло и височина.
Законът забранява също така използването в рекламите на хора, които изглеждат с по-ниско от нормалното тегло.
Създателите на реклами трябва и изрично да съобщават, ако е била направена графична манипулация чрез програми като "Фотошоп", за да изглежда моделът по-слаб и по-привлекателен.
Рахел Адато, една от депутатите, внесли законопроекта, заяви преди гласуването, че се надява законът да защити младите хора от преследването на недостижими идеали за красота.
"Красив не означава кльощав, красивият не трябва да бъде анорексик", заяви тя.
Използването на "слабосилни" модели в съвременната модна индустрия и ретуширането на естествените изображения с рекламна цел от години предизвиква спорове.
Според критиците това налага идеал с нездрав вид на младите момичета, които се стараят да подражават, и води до истинска епидемия от сериозни хранителни разстройства като анорексията.
Дизайнери и модни агенции често са критикувани, че упражняват непосилен натиск над моделите си, за да поддържат тегло, което не е "нормално" и здравословно.
След като през 2006 г. две латиноамерикански манекенки с анорексия починаха, някои страни, вкл. Италия и Индия, "изгониха" кльощавите модели от подиумите.
През 2010 г. почина и френската манекенка и актриса
Изабел Каро, нашумяла с участието си в кампанията за борба срещу анорексията.
Ади Баркан, моден фотограф и агент, който е работил за прокарването на закона в Израел, коментира, че стандартите на модната индустрия са станали "прекалено опасни".
"Преди 15-20 години снимахме модели номер 38. Днес размерът е 24", подчертава той по време на фотосесия в Тел Авив. По думите му става дума за разликата "между живота и смъртта".
Закон срещу "Фотошоп" и слабосилни манекенки
Според новия закон в Израел създателите на реклами трябва и изрично да съобщават, ако е била направена графична манипулация, за да изглежда моделът по-слаб и по-привлекателен
20 март 2012, 20:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!