П роявата на стоицизъм в стресови ситуации е вредна за здравето, твърдят американски психолози, цитирани от британския в. "Дейли телеграф".
Авторите на проучването от колежа "Франклин и Маршал" са установили, че макар да е полезно в определени случаи, контролирането на емоциите може да навреди при силно стресови ситуации.
Специалистите обясняват, че демонстрацията на твърдост и потискането на чувства може да доведе до депресия, тъй като пречи на хората да се опитат да подобрят нещата.
Контролът над емоциите е ключът към доброто психологическо здраве, но опитът да се омаловажи негативността в определени ситуации може да е по-скоро вреден, отколкото полезен.
Стоическият подход помага на индивида в стресовии ситуации извън неговия контрол. Когато обаче човек притежава силата да контролира нещата, е вярно точно обратното.
"Представете си следната ситуация - заболяване на близък. В случая човек не може да контролира нещата и способността да овладее емоциите си е от полза.
В друга ситуация - например когато човек има проблеми в службата заради слабо представяне - нещо, което индивидът може да контролира, сдържането на емоциите само може да навреди и да доведе до депресия", обяснява д-р Алисън Трой от изследователския екип.
Откритието отчасти противоречи на предишни изследвания, според които т.нар. "когнитивна преоценка" или поглед към дадена ситуация в различна светлина с цел да се променят съпътстващите я чувства, води до по-благоприятен изход от нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!