Към момента при тази тенденция на изразходване на заложения бюджет на НЗОК се очертава дефицит 140 млн. лева, като се очаква до края на годината той да достигне близо 360 млн. лева. Това каза пред журналисти новият управител на НЗОК д-р Румяна Тодорова.
Тя обясни, че тези 140 млн. лева към момента ще бъдат покрити чрез разблокиране на оперативния резерв на Здравната каса, който сега е 269 млн. лева. По думите й до края на
годината обаче дефицитът ще надхвърли сегашната сума в резерва с около 100 млн. лева.
"За пръв път виждам такъв бюджет и такова изпълнение на бюджета", коментира д-р Тодорова.
"63,5% е изпълнението на бюджета за болнична помощ към 30 юни. Изпълнението на бюджета за лекарствената помощ за онкоболни е 75.1%; за денталната помощ - 59,2%; за лекарствена терапия за домашно лечение – 58,6%; за специализирана извънболнична помощ – 51,1%. При тази тенденция се очертава дефицит в бюджета на НЗОК от 140 млн. лв.", обясни д-р Тодорова.
Оперативният резерв на НЗОК от 269 млн. лв. стои непокътнат.
Това каза още управителят на касата.
С оперативния резерв и чрез завишена контролна дейност се надяваме да изплатим всичко, което касата дължи. Далеч сме от мисълта да спрем плащанията за онколекарства, заяви д-р Тодорова.
Бюджетът на НЗОК не е изразходван рационално.
Когато са залагани допълнителните дейности, никой не е изчислил риска, д-р Тодорова.
Увеличението е с около 3000 пациенти на година, каза д-р Тодорова. 75% от средствата, определени за онкологични лекарства, са изразходвани към 30 юни. Трябва да се види как се спазват медицинските стандарти при изразходването на средства за онкопрепарати, каза тя.
"При договарянето на лекарствата за онкоболните в болниците един и същ продукт е договорен на различни цени, има такива, които са договорени с разлика от 400 лв. Това е резултат от Закона за обществените поръчки. Изводът е, че трябва да се договарят големи количества, за да се договарят по-големи отстъпки, а не всяка болница да договаря сама цените с доставчиците на лекарства", обясни д-р Тодорова.
Средата стойност на лекарствена терапия на един пациент на месец през 2012 г. е 718 лв., докато през февруари тази година - 826 лв. За миналата година има лечебни заведения, при които тази стойност е 3500 лв., но има и такива при които е 17 лв., 40 лв., 56 лв.
Според Тодорова така изниква логичният въпрос – те лекуват ли, ако лекуват, защо едните са за 50 лв., а други за 3500 лв. Това е повод за много съществена проверка, каза управителят на НЗОК.
"Предстои сериозен контрол по отношение на бюджета на болниците, защото има болници, които са в рамките на бюджета си, а други са в преразход", обясни управителят на НЗОК.
Моята амбиция е да не прехвърляме пари към следващата година, защото оттук нататък касата всяка година дължи нещо на някого, каза д-р Тодорова.
Румяна Тодорова: 140 млн. лева бюджетен дефицит в НЗОК
Тези пари към момента ще бъдат покрити чрез разблокиране на оперативния резерв на Здравната каса, който сега е 269 млн. лева, заяви новият управител на НЗОК
22 юли 2013, 12:40
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!