Д ългосрочната работа на смени кара мозъка да остарява, твърди ново проучване, цитирано от "Дейли Мейл". Изследователите открили, че
работата на смени води до отслабване на паметта ни и нарушава способността ни да мислим.
Десетилетие или повече, прекарано в работа на смени е свързано с отслабването на мозъчни функции, еквивалентно на 6,5 години от нормалното отслабване на мисловната дейност и паметта.
Ако спрем да работим на смени, това ще доведе до постепенното възстановяване на тези функции, но този процес ще отнеме около 5 години, предупреждават учените.
Те вярват, че
нарушаването на действието на часовника на тялото, който се основава на естествените дневни и нощни цикли, може да доведе до напрежение, което да повлияе на функциите на мозъка.
Според други изследвания, дефицитът на витамин D, който се дължи на намаленото излагане на слънчева светлива, води до влошаване на умствените способности.
Ръководителят на изследването д-р Жан Клод Марки от университета в Тулуза, Франция, казва: "Работата на смени хронично намалява когнитивните функции и е с потенциално важни последици за безопасността не само на засегнатите лица, но и на обществото".
Международният екип от учени, който провел проучване сред повече от 3000 работещи от Южна Франция, е категоричен, че проблемите се задълбочават с продължителността на работа на смени.
Изследователите препоръчват да се помисли за мерки, които да намалят вредните влияния, които работата на смени оказва върху хората, както и да се преминава към нормален работен ден.
Работата в тъмната част от денонощието пък утроява риска от сърдечносъдови заболявания, докато психичните проблеми, ракът депресията, диабетът, затлъстяването и инсултът имат рака връзка с лошите навици на спане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!