А ко човек има проблеми с установяването на социални връзки, в детството си той по всяка вероятност е преживял травма на главата, твърдят учени.
Изследване на американски специалисти от университета "Бригъм Йънг", продължило три години, показва, че последиците от травмите на главата са много по-големи, отколкото се смяташе досега, съобщи "Кансъл енд Хийъл".
Учените са установили, че най-често подобни травми са били получени в резултат на инциденти с автомобили. Ако при тях са били увредени определени зони на мозъка, това може да повлияе сериозно върху социалния живот на човека.
Като цяло последиците от подобни травми не се проявяват външно. Истина е, че са възможни проблеми със запомнянето. А този факт е много важен за общуването с хора, обясняват специалистите.
Учените са сравнили социалния живот и способностите да мислят на деца с увреждания на фронталния кортекс и здрави момчета и момичета. Използвано е МРТ-сканиране за оценка на състоянието на мозъка. Също така са били анкетирани родителите.
Всичко това доказало, че социалната отчужденост и когнитивното състояние са свързани (съчетанието на краткотрайната памет и скоростта на обработка на информацията).
В рамките на социалното взаимодействие с други хора трябва да се обработва това, което казва събеседникът, като едновременно се отчитат и невербалните сигнали. За да има адекватна реакция, тази информация трябва да може да се съхранява в паметта.
Изследователите сега искат да разберат как да въздействат на мозъка, за да подобрят социалното взаимодействие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!