А мерикански лекари имат вече убедителни доказателства, че са постигнали трайна, а вероятно и окончателна ремисия при бебето, родено в Мисисипи с вируса ХИВ, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
Постижението е първо по рода си в медицината и дава насока колко сериозно и бързо трябва да се лекуват такива случаи.
Случаят вече е описван тази година. Някои лекари обаче поставяха под въпрос дали бебето наистина е било заразено, или само е било изложено на вируса при раждането.
От новия доклад става ясно, че момиченцето, което сега е на три години, е било заразено през вътреутробното развитие. То е лекувано необичайно агресивно и вече 18 месеца след спирането на лекарствата срещу СПИН няма никакъв признак от заразата.
Специалистите обаче не смеят да кажат, че са излекували детето, защото няма приети критерии за доказателствата и времето, което трябва да измине, за да бъде обявен някой за "изчистен" от вируса ХИВ. Затова го наричат ремисия.
"Искаме да сме максимално предпазливи в това отношение. Наричаме го ремисия, защото искаме да наблюдаваме детето за по-голям период от време и да сме абсолютно сигурни, че можем да го обявим за излекувано", категорична е д-р Катрин Лузуриага – експерт от Университета в Масачузетс, участвала в грижите за бебето.
Повечето бременни с ХИВ в САЩ получават лекарства за СПИН, за да бъде намалена опасността вирусът да се прехвърли върху бебето. Майката от Мисисипи обаче не е ходила на лекар през бременността и заразата била установена чак при раждането.
Лекарите решили, че бебето е силно застрашено и започнали да му дават три силни лекарства още 30 часа след раждането,
вместо да чакат резултатите от изследването, както се прави обикновено.
Само за месец вирусът намалял до неуловими нива. Лечението продължило до 18-месечна възраст, когато лекарите загубили контакт с малката пациентка. Тя се върнала след 10 месеца, изследвали я и нямало признак от инфекцията, въпреки че майката била спряла да ѝ дава лекарства.
Ръководител на екипа е д-р Дебра Персод от детската болница "Джонс Хопкинс".
Предстои друго изследване, в което лекарите планират да дават на пациенти лекарства две години, след което да спрат лечението и да видят дали има ремисия.
Международно проучване, което ще започне през януари, ще има за цел да тества ранното лечение на деца, родени с вируса ХИВ, за да може специалистите да проверят дали резултатът ще може да бъде постигнат отново.
Само още един човек в света се смята за излекуван от ХИВ - американецът Тимъти Браун, известен като Берлинския пациент.
Той е бил обявен за излекуван след присаждане на костен мозък от донор с рядка генетична мутация, която спира вируса от проникване в клетките. Присаждането е било направено за лечение на левкемия. мъж от Сан Франциско, подложил се на трансплантация на костен мозък през 2007 г., който бил от донор с естествена резистентност към вируса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!