У чени от университета на Луизиана откриха, че ползата от черния шоколад за сърдечносъдовата система се определя от начина, по който чревни бактерии ферментират какаовите фибри, съобщи в. "Дейли мейл".
Бифидобактериите е млечнокиселите бактерии разграждат шоколада и произвеждат съединения, които действат като естествeно противовъзпалително средство. То навлиза в кръвта и предпазва артериите от увреждане.
Какаото съдържа полифеноли, които са антиоксиданти, например - катехин и епикатехин. В него има и малко фибри. И двата компонента са трудносмилаеми, но лесно се обработват от добрите бактерии в дебелото черво.
Черният шоколад съдържа повече какао и с него процесът е по-изявен. Комбинирането на какаото с пребиотици, които стимулират бактериалния растеж, също засилва процеса.
Тази седмица стана ясно, че болницата "Бригам енд уиминс" в Бостън ще започне тестове на лекарства срещу инфаркт, съдържащи съставки от черен шоколад, съобщава Асошиейтед прес.
Концентрациите на тези медикаменти със споменатите вещества обаче са толкова големи, че са равностойни на стотици шоколадови блокчета. Експериментите ще бъдат проведени от екипа на д-р Джоан Менсън и ще обхванат 18 хиляди мъже и жени на територията на САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!