Ч есто се твърди, че днешните деца ще имат по-малка средна продължителност на живота си, в сравнение с техните родители, защото много хора страдат от затлъстяване.
Има обаче и друго мнение, според което днешните деца ще живеят по-дълго, но ще прекарат последните години от живота си в лошо здравословно състояние.
Идеята, че днешните деца ще умира по-млади, отколкото техните родители, е популяризирана от Мишел Обама и Джейми Оливър, но твърдението, че те могат да живеят в лошо здраве и може би по-кратко, произхожда от научние изследвания.
Не всички експерти обаче са убедени, че това е така.
Истина е, че
броят на хората, които са с наднормено тегло в момента е по-голям отколкото в миналото.
Според последните данни, публикувани в началото на годината тази цифра достига до 2,1 млрд. в световен мащаб, в сравнение с 1980 г., когато затлъстелите са били 875 млн. души.
Вярно е също така, че има бум на болестите, свързани с наднорменото тегло. Тази седмица бе съобщено, че Великобритания трябва да обяви извънредно положение за националното здраве, заради многото болни от диабет тип 2, болест, която често е свързана със затлъстяването.
Но рискът от смърт от сърдечни удари и инсулти, и двете свързани със затлъстяването, в момента е много по-нисък, отколкото в предишните десетилетия, казва водещ експерт в областта.
"Ако вземем за пример Великобритания, рискът от смърт от заболявания, свързани с наднорменото тегло е намалял четири пъти", казва сър Ричарт Пето, професор по медицинска статистика в Оксфорд.
"Ако се върнем 30 години назад, шансът да умрем от инфаркт или инсулт и други такива болести в средна възраст е бил 16%, докато през 2010 г. този процент е намалял до 4", обяснява той.
Тази тенденция се наблюдава в повечето части на света, тъй като лечението на сърдечните заболявания в момента е на много по-високо ниво, отколкото е било тогава.
Някои хора пък смятат, че ако си по-дебел това всъщност ще удължи живота ти, а няма да го скъси.
Карин Флегал, епидемиолог в Националния център за здравна статистика в Мериленд, САЩ, и нейният екип анализират 97 проучвания върху причините за смъртността и стигат до заключението, че хората с наднормено тегло по международните стандарти е 6% по-малко вероятно да умрат от тези с нормално тегло.
Счита се, че хората имат наднормено тегло, ако имат индекс на телесната маса (ИТМ) над 25, а за затлъстели се смятат хората с ИТМ над 30.
Според докладът на Флегал, публикуван в американско здравно списание миналата година, хората с наднормено тегло е възможно да получат по-добро медицинско обслужване. Или защото показват симптоми на болестта по-рано, или защото по-редовно са проверявани за хронични заболявания като диабет или болести на сърцето.
Докладът бе посрещнат враждебно от някои експерти по общественото здраве, които от десетилетия са съветвали хората да следят теглото си.
Редица други изследвания обаче са прегърнали идеята на Флегал и идеята, че има обратнопропорционална връзка между телесните мазнини и риска от смърт. Поне едно проучване предполага, че по-тежките хора имат по-голям шанс да оцелеят при някои операции.
"Дебели или не, като цяло хората вече живеят по-дълго в сравнение с предишните поколения",
казва Пето.
"Ако не сте насред война, епидемия от ХИВ или не пиете огромни количества водка, продължителността на живота скача. Рискът от смърт преди 50-годишна възраст в световен мащаб е наполовина по-малък, отколкото беше преди 40 години", допълва той.
Но макар и да живеем по-дълго, качеството ни на живот може да бъде много по-ниско.
Според изследване на Кристофър Мъри. Директор на Института за здравни метрики и оценки в университета Вашингтон в Сиатъл, САЩ, американците често трябва да се справят с редица здравословни проблеми през тези допълнителни години живот.
Случаите на затлъстяване, диабет, бъбречни заболявания и неврологични заболявания като болестта на Алцхаймер нарастват както в САЩ, така и в голяма част от развития свят.
Така че, докато ние можем да очакваме допълнителни години, те не е задължително да бъдат "златни", което само по себе е една добра причина да стоим настрана от тортите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!