С поред мнозина софтуерът е бъдещето на цивилизацията в почти всяко отношение. Това включва и нарушаването на законите. Известният сред програмистите софтуерен инженер Робърт Мартин публикува видео, в което разкрива някои от тъмните тайни на модерния софтуер. Според Мартин, все повече софтуерни инженери "убиват хора" чрез програмите, които създават.

Видеото му предизвика голяма дискусия и много програмисти публикуваха в интернет някои от задачите за писане на софтуер, които са изпълнявали или са им били предлагани, съобщава онлайн изданието BusinessInsider. Голяма популярност придоби публикацията на Бил Сорур, който сподели, че една от първите му задачи е била създаването на уеб сайт за фармацевтична компания. Сорур твърди, че е бил прилъган да помогне на компанията да заобиколи законите за рекламиране на определени лекарства.

700 млн. устройства следят дейността на потребителите

В последствие е разбрал, че лекарството, за което това е било направено, е пораждало депресия и поне една млада жена се е самоубила докато го е приемала. Дори и неговата сестра е започнала да приема лекарството, но той я е предупредил навреме. Сорур споделя, че вече няколко десетилетия по-късно още изпитва угризения.

Facebook изкупува пароли на черния пазар

"Ние убиваме хора. Не сме влезли в този бизнес, за да убиваме хора, а то ще става още по-зле", коментира Робърт Мартин във видеото си. Според него отговорността на софтуерните инженери става все по-голяма и много от тях още дори не го осъзнават. Той дава за пример реакцията на изпълнителния директор на Volkswagen America Майкъл Хорн по повод скандала с вредните емисии на автомобилите на компанията. Първоначално Хорн обвини софтуерните инженери на компанията за проблема, като обяви, че те сами решили да изкривят данните без причина. Прокуратурата обаче не прие това и обяви, че решението е взето от най-високо ниво в компанията, а Хорн се опитва да го прикрие

Според Мартин обаче това не оневинява и програмистите. "Все пак някой е написал код, който мами. Дали е знаел? Според мен вероятно е знаел", коментира той. Видеото на Мартин и публикацията на Сорур накараха и други програмисти да споделят свои сходни тайни. Повечето софтуерни инженери обаче запазват имената си в тайна.

Хакнаха най-големия сайт за онлайн запознанства в света

Един от тях споделя, че е бил назначен да напише софтуер за радио устройство. Въпросният софтуер обаче е трябвало да използва честотите, които са резервирани за спешните служби. Използването на тези честоти за други цели е незаконно, макар и да е по-бързо. Въпросният програмист е отказал, но твърди, че винаги се намира някой, за когото нещо подобно няма да е проблем.

Друг инженер споделя, че му е било поръчано да промени финансовите данни в резервен архив на компания и след това да направи нов годишен отчет с променените данни. Той е отказал, както и неговият директен шеф. Въпросният клиент пък бил арестуван за данъчни измами две години по-късно.

Трети инженер разкрива, че е трябвало да направи хазартна игра за деца, която да е маскирана като стратегия за събиране на ресурси. Вместо това той е напуснал.

Общото в историите е, че обикновено компаниите след това намират други хора, които да свършат работата. Според Мартин програмистите трябва да имат по-голяма отговорност пред самите себе си и да могат да се самоуправляват. В противен случай е неизбежно да се случи голям катаклизъм, който ще нанесе големи вреди и след това политиците и регулаторите ще се намесят и ще въведат много по-строги ограничения. Според Мартин е важно компаниите да обучават програмистите си не само на нови умения, но и на етика преди да е твърде късно.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Два звездни отбора пренаписват историята в Hell’s Kitchen

Два звездни отбора пренаписват историята в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Шеф Виктор Ангелов раздели популярните участници на Платинени и Златни

САЩ водят тайни преговори с внука на Кастро?

САЩ водят тайни преговори с внука на Кастро?

Свят Преди 5 часа

"Аксиос" уточнява, че става дума по-скоро за разговори за бъдещето

По искане на Сарафов ВСС освободи окръжния прокурор на Плевен

По искане на Сарафов ВСС освободи окръжния прокурор на Плевен

България Преди 7 часа

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд

Почитат паметта на Левски от САЩ до Украйна

Почитат паметта на Левски от САЩ до Украйна

България Преди 8 часа

Рая Назарян: Апостолът винаги ще ни сочи посоката

Четвърта жертва свидетелства срещу сина на принцесата на Норвегия

Четвърта жертва свидетелства срещу сина на принцесата на Норвегия

Свят Преди 8 часа

Двадесет и девет годишният мъж отрече най-тежките обвинения

Янкулов: Не познавам никого от НАКЗТ на Калушев

Янкулов: Не познавам никого от НАКЗТ на Калушев

България Преди 9 часа

Янкулов: Никога не бях чувал за това сдружение до трагичния случай

Затвориха Прохода на Републиката

Затвориха Прохода на Републиката

България Преди 10 часа

Мярката се налага, поради премахване на аварирал по-рано тежкотоварен автомобил

САЩ разкриват нови подробности за предполагаем таен китайски ядрен тест

САЩ разкриват нови подробности за предполагаем таен китайски ядрен тест

Свят Преди 11 часа

Американски представители предупреждават за "нетърпимо изоставане", докато Пекин отрича обвиненията, а глобалният ядрен ред навлиза в период на дълбока несигурност

Трамвай блъсна жена насред София

Трамвай блъсна жена насред София

България Преди 11 часа

Инцидентът е станал край "Пирогов"

Бедствено положение в Стралджа

Бедствено положение в Стралджа

България Преди 11 часа

Над 50 литра дъжд на квадратен метър са паднали в регион

Иван Иванов поиска оставката на управителя на ВиК Шумен

Иван Иванов поиска оставката на управителя на ВиК Шумен

България Преди 11 часа

Причина са съмнения за саботаж в работата на ВиК дружеството

<p>Берлин разклаща общия боен самолет с Париж - Германия може да търси други партньори</p>

Френско-германският проект за изтребител е в сътресение, след като Мерц изрази съмнения

Преди 11 часа

"Това не е политически спор. Имаме реален проблем с профила на изискванията. И ако не можем да го решим, не можем да поддържаме проекта", заяви германският канцлер

Шая Лабъф

Звездата от „Трансформърс“ Шая Лабъф е арестуван след сбиване в бар в Ню Орлиънс

Свят Преди 11 часа

Инцидентът се е разиграл в ранните часове на деня във Френския квартал. Според съдебните документи Лабъф е влязъл в остър конфликт с присъстващите, което е довело до намесата на полицията и медицинските екипи

Hell‘s Kitchen е безапелационен лидер при старта на новия си сезон

Hell‘s Kitchen е безапелационен лидер при старта на новия си сезон

Любопитно Преди 11 часа

Телевизионният формат на NOVA затвърди доминацията си над конкуренцията

Kораб изчезна от радарите край Созопол

Kораб изчезна от радарите край Созопол

България Преди 11 часа

Метеорологичната обстановка в района е изключително неблагоприятна

Сигнал за отвличане в София разкри пълно с дрога жилище

Сигнал за отвличане в София разкри пълно с дрога жилище

България Преди 12 часа

По случая са задържани тримата мъже