А мериканският астронавт Скот Кели и руският космонавт Михаил Корниенко, които прекараха близо една година на Международната космическа станция (МКС), се завърнаха на Земята заедно с руския космонавт Сергей Волков, чиято мисия продължи 5 месеца и половина, предадоха световните информационни агенции.
Около три часа и половина след разкачването с МКС, спускаемият апарат на космическия кораб "Союз ТМА-18М" кацна в степите на Казахстан. Първоначално беше оповестено, че Кели, Корниенко и Волков са излезли самостоятелно от капсулата при кацането, имитиращо спускане на Марс.
Впоследствие ТАСС, позовавайки се на Центъра за управление на полетите (ЦУП), съобщи, че евакуационните служби са помогнали на астронавта и двамата космонавти да излязат от спускаемия апарат.
Выполнили проверку скафандров,готовы к возвращению домой/ Soyuz Sokol Spacesuit Check.The crew is ready to come home pic.twitter.com/GXIwm8GXgC
— Sergey Volkov (@Volkov_ISS) 24 февруари 2016 г.
Пръв от тримата е изваден 42-годишният космонавт Сергей Волков, който е бил приветстван от баща си Александър Волков, също космонавт. След него е излязъл американецът Скот Кели. Астронавтът, видимо оживен, е вдигнал свита в юмрук ръка, и е заявил:
#Thanks for following our #YearInSpace The journey isn't over. Follow me as I rediscover #Earth! See you down below! pic.twitter.com/7byNy6fMG4
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) 1 март 2016 г.
"Въздухът тук е толкова свеж. Не разбирам защо всички сте толкова навлечени".
52-годишният Скот Кели и 55-годишният Михаил Корниенко прекараха на МКС 340 дни. За това време те обиколиха Земята 5440 пъти, наблюдаваха 10 880 слънчеви изгрева и залеза, и изминаха 144 милиона мили (1 миля - 1609 метра) в Космоса.
С прекараното на орбиталната станция време Кели постави рекорд за пребиваване на американски астронавт в Космоса. Той държи и рекорда по общо пребиваване на американски астронавт в Космоса - 520 дни в четири мисии. Рекордьор по продължително пребиваване в Космоса е космонавтът Валери Поляков, прекарал 437 дни на борда на космическата станция "Мир" от януари 1994 до март 1995 г.
My last #sunrise from space! 5 of 5. #YearInSpace pic.twitter.com/p9ZOvS4HcN
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) 1 март 2016 г.
След кацането астронавтите ще бъдат подложени на серия тестове. По време на пребиваването им те бяха изследвани за ефекта от продължителния престой в Космоса върху човешкото тяло.
Няколко часа по-късно прекаралите 340 дни на МКС Скот Кели и Михаил Корниенко ще се разделят.
Американецът ще се отправи към Хюстън, където ще се срещне с близките си, а Корниенко ще се върне в Звездното градче близо до Москва, където го очакват неговите съпруга, дъщеря и внук.
Пребиваването на МКС на Скот Кели не е само рекорд за американски астронавт.
Благодарение на него и на неговия брат близнак, бившият астронавт Марк Кели, НАСА получи безпрецедентната възможност да изследва ефекта от продължителни мисии върху физиологията на индивиди с еднакви гени, намиращи се в различна среда. Преди и по време на престоя на МКС Скот Кели беше подложен на редица тестове.
#Countdown #Throwback Shutting down my #space office today. #YearInSpace pic.twitter.com/rzAXUSu4tA
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) 1 март 2016 г.
Същите бяха направени и на Марк Кели на Земята. Изследванията на братята близнаци ще продължат и след завръщането на Скот Кели. Експериментът ще даде възможност на НАСА да се подготви за бъдещи мисии до Марс, които налагат продължителен престой в Космоса.
"Всички ние, които мечтаем да изпратим астронавти в далечния Космос, благодарим на Скот Кели за саможертвата, и с радост приветстваме завръщането му у дома на Земята", казва Джим Грийн, директор планетарни науки на НАСА
Открыл страницу https://t.co/C1wqAWXIA8, где буду более подробно рассказывать о работе на #МКС! pic.twitter.com/IT6FxhkVM8
— Sergey Volkov (@Volkov_ISS) 25 януари 2016 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!