Д екодирайки генома на пингвините учени от Китай и САЩ са установили, че в хода на еволюцията те са загубили рецепторите, които отговарят за три от петте основни вкуса, съобщи Би Би Си.
Генетичното изследване показва, че пингвините нямат усещане за сладко, горчиво и умами.
Умами е вкусовото усещане, предизвикано от свободните глутамати, които най-често се съдържат във ферментирали и отлежали (залежали) храни и в хранителната добавка мононатриев глутамат.
Въпросните свободни аминокиселини се срещат в месото, гъбите, доматите, гроздето, орехите и т.н.
Учените твърдят, че много птици, например кокошките, не са способни да усещат сладкото, но пък горчивото и умами не са им чужди.
Пингвините от своя страна имат само усещане за кисело и солено.
Въпросните птици се хранят основно с риба, затова би трябвало да имат поне рецептори, отговарящи за възприемането на умами. Такива обаче не са били открити по време на генетичните изследвания.
Анализът на ДНК на пингвините е показал, че за тях основната им храна е безвкусна.
Биолозите са уверени, че рецепторите не са изчезнали, защото пингвините не са имали нужда от тях, тъй като вкусът е от решаващо значение за оцеляването на повечето животни.
По-скоро това се дължи на средата, която обитават: вкусовите рецептори са чувствителни към ниските температури.
Пингвините се различават от останалите птици и по строежа на езика си. В голяма степен той не е предназначен за определяне на вкуса на храната, а за да я задържа и да помага тя да бъде глътната наведнъж.
Подробности за изследването на китайските и американски учени са публикувани в сп. Current Biology.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!