Б лизо 200 хиляди души от 140 страни са кандидатствали да бъдат включени в групата за еднопосочно пътуване до Марс, като най-много от тях са граждани на САЩ, съобщи агенция Франс прес. Тя се позова на данни, разпространени от холандската фирма "Марс уан", която стои зад смелия проект.
Досега за честта да станат първите колонизатори на Червената планета са се кандидатирали 202 586 души, като 24 на сто са от САЩ, 10 на сто са от Индия, 6 на сто от Китай, 5 на сто от Бразилия, но заявки за участие са получени от много други държави - България, Великобритания, Канада, Русия, Мексико, Филипините, Испания, Колумбия, Аржентина, Австралия и мн.др.
Предвиждат се три етапа на селекция в следващите две години, уточниха от "Марс уан". До 2015 година между 6 и 10 екипа от четири души ще преминат през пълния курс на тренировки. Една от групите ще състави първия екипаж, който през 2023 година ще кацне на Марс, където астронавтите ще живеят до края на дните си.
Предполага се, че на Марс в периода 2016-2020 година ще бъдат изпратени жилища и служебни модули.
Стартът на космически апарат с преселници е планиран през 2022 година, а кацането им на повърхността на Червената планета е предвидено за 2023 г.
Полетът без обратен билет за завръщане у дома ще продължи седем месеца. В първата четворка ще бъдат включени двама мъже и две жени. След това през всеки две години ще бъдат изпращани други екипи. Официалният език на Марс ще бъде английският.
Средствата за реализирането на проекта "Марс уан" би трябвало да бъдат набрани от спонсори, а също с приобщаването на всички жители на Земята в качеството на аудитория на интерактивна телевизионна програма, която ще покаже всички аспекти на заплануваната мисия - от подбора на преселниците до подготовката на полета им до Червената планета и живота на нея.
Проектът ще струва близо 4 млрд. паунда, съобщава в. "Гардиън"
Силата на гравитацията на Марс е само 38% от тази на Земята. Това ще доведе до такива съществени промени в костната система, мускулната сила и циркулацията на кръвта в тялото на хората, включени в проекта, че след това те няма да могат да оцелеят на планетата Земя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!