В одещи учени получиха огромни парични награди на церемония в Калифорния, съобщи Би Би Си.
Наградите "Пробив" са с подкрепата на водещи технологични предприемачи като главния изпълнителен директор на "Фейсбук" Марк Зукърбърг и съоснователя на "Гугъл" Сергей Брин. Те са в три категории – математика, естествени науки и фундаментална физика. Учредени са, за да прославят учени и да генерират интерес към работата им.
На церемонията бяха раздадени награди за общо 36 милиона щатски долара, като всеки от отличените индивидуални учени или колективи получи по 3 милиона долара – повече, отколкото която и да е друга награда, включително и Нобеловата.
Сред наградените бяха екип астрофизици, открили, че разширяването на Вселената по-скоро се ускорява, отколкото се забавя, както дълго се предполагаше. Екипът – Сол Пърлмутър, Брайън Шмит и Адам Рийс, през 2011 г. спечели Нобелова награда за физика за същия труд.
Учените достигнали до този извод и са го доказали, като наблюдавали далечни супернови.
Според проф. Пърмутър това, че наградата отличава цели екипи, е чудесно.
"Това е много необичайно за награда и много рядко. Вие отчитате, че в наши дни науката не се прави от единични учени в бели престилки, които седят сами в лаборатория. Тя наистина вече е много колективна", добави той.
Френският неврохирург Алем Луис Бенабид от университета "Жозеф Фурие" спечели награда "Пробив" в категорията за естествени науки за труда си върху дълбоката мозъчна стимулация в лечението на болестта на Паркинсон.
Церемонията по награждаването се състоя в излязъл от употреба хангар за апарати на НАСА. Неин водещ беше създателят на "Семейният тип" Сет Макфарлан.
Наградите връчваха знаменитости – бизнес магнатът Илон Мъск, актрисата Камерън Диас, актьорът Бенедикт Къмбърбач, превъплътил се в ролята на математика Алън Тюнринг, Еди Редмейн, който изигра Стивън Хокинг.
"Светът днес е изправен пред много фундаментални предизвикателства и има много изумителни учени, изследователи и инженери, които работят за тяхното преодоляване. Тазгодишните носители на наградите "Пробив" са направили открития, които ще помогнат за лечението на болести и за движението на света напред. Те заслужават да бъдат признати за герои", каза Марк Зукърбърг.
Британската физичка проф. Атене Доналд от Кембриджския университет обаче каза критично, че наградите са "суетни", организирани са от милиардери и нямат тежестта на нобеловите награди. Според нея участието на звезди от шоубизнеса в церемонията няма да допринесе за престижа им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!