В света отбелязват за пръв път Деня на астероида
Източник: Thinkstock/Guliver

В САЩ и още в 27 страни по света днес за пръв път отбелязват Деня на астероида. Пред ТАСС представителката на организационния комитет на необичайното мероприятие Дайна Мърфи е казала, че той е посветен на годишнината от най-голямата астероидна катастрофа в историята - взривът на Тунгуския метеорит над сибирската тайга на 30 юни 1908 г.

Взривът става на височина 7-10 километра над Земята над незаселената тайга и е чут на разстояние от 800 километра от епицентъра. Взривната вълна е регистрирана от обсерватории на много места по света. В резултат на нея дърветата са повалени на площ от 2000 кв. км., стъклата са избити в радиус от 200 километра от епицентъра и в течение на няколко дни над Сибир се наблюдава интензивно светене на небето. Наскоро след това започва магнитна буря, продължила 5 часа.

Идеята да бъде отбелязан Деня на астероида се заражда миналата година. Инициативата е на група учени и астронавти, сред които астрофизикът и музикант Брайън Мей. Решението е взето в Лондон съвместно с Калифорнийската академия на науките.

Декларацията за Деня на астероида е подписана от повече от 100 учени, дейци на изкуството и бизнесмени, припомня Контактмюзик.

Тази година в различни градове на планетата ще се състоят 67 мероприятия, посветени на Деня на астероида. Сред тях са Ню Йорк, Сиатъл, Вашингтон, Хюстън, Сан Франциско, Лондон, Берлин.

Целта е да бъде информирано населението на нашата планета за опасността, която представляват астероидите за Земята.

В Ню Йорк например ще бъде показан филмът "Тъмната вселена", а в Хюстън ще има лекция в местния планетариум. В Сан Франциско Калифорнийската академия на науките организира семинар с участието на експерти. Ще бъде показан и филмът "51 градуса северна ширина" (51 Degrees North) с анализ на възможните последици от падането на астероиди за човечеството.

Освен това всеки желаещ ще може да се подпише под "Декларация 100Х" - документ, в който се съдържа призивът да бъде решен "най-великият проблем, който стои пред човечеството", да се гарантира защитата на Земята от астероиди. Авторите на декларацията призовават 100 пъти да бъдат ускорени темповете на проследяване на опасните за Земята небесни обекти и за 10 години броят им да стане 100 000 на годна. Да се използват мероприятията в рамките на Деня на астероида, за да се информира човечеството за заплахата и да се пропагандират усилията за борба с нея.

Китаристът на легендарната британска група "Куин", 67-годишният Брайън Мей специално за случая е записал саундтрак. Освен това той помага на астрономи и учени в набирането на 160 милиона лири за изграждането на орбитираща космическа станция, която да пази Земята от разрушителни небесни тела. Участва и в кампания за насочване на общественото внимание към потенциалната заплаха, която те  представляват.

Говорейки преди за потенциалната заплаха от астероиди, Брайън Мей сподели:

"Колкото повече научаваме за тези сблъсъци, толкова по-ясна представа придобиваме, че човешката раса живее "време назаем". Понастоящем знаем за по-малко от един процент обекти, сравними с Тунгуския метеорит, но никой няма представа кога ще ни удари "следващото голямо нещо". Само едно такова ще бъде достатъчно".

- Госпожо, защо чак сега съобщавате за обира в дома ви? - Отначало мислех, че мъжът ми си е търсил чорапите...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Премиерът на РС Македония атакува България за правата на македонците

Премиерът на РС Македония атакува България за правата на македонците

Свят Преди 1 минута

Мицкоски: Не трябва да позволяваме европейското бъдеще да зависи от решаването на двустранни въпроси

Политически нокаут? Румънска евродепутатка влиза в президентската надпревара с боксови ръкавици

Политически нокаут? Румънска евродепутатка влиза в президентската надпревара с боксови ръкавици

Свят Преди 48 минути

Тя беше посрещната пред сградата на бюрото от около 200 симпатизанти

"Нова Броудкастинг Груп" ексклузивно ще излъчва Формула 1, Формула 2 и Формула 3

"Нова Броудкастинг Груп" ексклузивно ще излъчва Формула 1, Формула 2 и Формула 3

Любопитно Преди 57 минути

Гледайте всички стартове на българския шампион Никола Цолов

Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите

Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите

България Преди 1 час

Това се казва в позиция на Обществения съвет към ЦИК

Кейт Мос разтревожи феновете си на Седмицата на модата в Париж (ВИДЕО)

Кейт Мос разтревожи феновете си на Седмицата на модата в Париж (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Кейт беше в Париж за Седмицата на модата заедно с 22-годишната си дъщеря Лила

Радев: Институциите се делегитимираха една друга

Радев: Институциите се делегитимираха една друга

България Преди 1 час

Машинното гласуване е един от начините да се върне доверието в изборите, смята президентът

<p>Терзиев отговори на критиките на ГЕРБ-СДС</p>

Терзиев: СОС иска да се меси в работа, която не е в правомощията му

България Преди 1 час

Той посочи, че в момента много лесно общинската администрация взима градоустройствени решения "на парче"

Доналд Тръмп с щедър подарък за внучка си, купи ѝ Tesla Cybertruck

Доналд Тръмп с щедър подарък за внучка си, купи ѝ Tesla Cybertruck

Любопитно Преди 1 час

17-годишната Кай е най-голямата внучка на Тръмп

Започват да пръскат срещу кърлежи в столицата

Започват да пръскат срещу кърлежи в столицата

България Преди 1 час

Дейностите ще продължат от средата на месец март до Великденските празници

Украйна атакува Русия, предизвика пожари в страната

Украйна атакува Русия, предизвика пожари в страната

Свят Преди 1 час

Въздушният трафик също е бил засегнат

Нов корупционен скандал разтърсва Европейския парламент

Нов корупционен скандал разтърсва Европейския парламент

Свят Преди 2 часа

Белгийската полиция извърши арести

<p>Пеевски: Няма да има предсрочни избори&nbsp;при това условие</p>

Пеевски: Няма да има предсрочни избори, ако се работи за хората

България Преди 2 часа

Това каза пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на "ДПС - Ново начало"

<p>Кой е новият&nbsp;президент на Гърция</p>

Константинос Тасулас положи клетва като президент на Гърция

Свят Преди 2 часа

Тасулас заменя на най-високия пост в Гърция досегашната президентка Катерина Сакеларопулу

Захарова: Готови сме да обсъдим със САЩ инициативата за мир в Украйна още днес

Захарова: Готови сме да обсъдим със САЩ инициативата за мир в Украйна още днес

Свят Преди 2 часа

По-рано Кремъл съобщи, че американските преговарящи летят към Русия

Бала Баяна: Десерт, който "счупи" интернет

Бала Баяна: Десерт, който "счупи" интернет

Любопитно Преди 2 часа

Лесна и бърза рецепта за невероятен вкус

„Това законно ли е?“ Трансджендър дъщерята на Мъск разкри шокираща истина за раждането си

„Това законно ли е?“ Трансджендър дъщерята на Мъск разкри шокираща истина за раждането си

Любопитно Преди 2 часа

Дъщерята на Илон Мъск изрази остра критика, като нарече първоначално определения ѝ пол „купена стока“