У чените твърдят, че са открили причината защо някои хора страдат от аутизъм. Според ново проучване
от заболяването страдат тези, които имат твърде много синапси в мозъка си - места, на които неврони се свързват и комуникират.
Учени от Колумбийския университет в Ню Йорк вярват, че излишъците от синапси са създадени заради липсата на процес, който премахва всичко излишно и обикновено се случва в началото на живота.
Откритието е огромен скок в разбирането на сложното психическо състояние и дава надежда за възможно лечение, казват изследователите. При мишки с аутистични черти, учените са успели да възстановят процеса на съкращаване на синапсите и да намалят симптомите на аутизма.
С използването на медикаменти, които обикновено се използват за потискане на имунната система на пациенти с трансплантация, учените са успели да намалят аутистичните черти в поведението на мишките.
Лекарството рапамицин има странични ефекти, които го правят неподходящо за лечението на аутизъм. Но новото откритие може да даде възможност на други терапии, които могат да намалят броя на синапсите.
Професор Джефри Либерманот Медицинкия център на Колумбийския университет, където е направено изследването, заяви:
"Това е важно откритие, което може да доведе до нова и много необходима терапевтична стратегия за аутизма".
Аутизмът обхваща широк диапазон от поведенчески разстройства, които намаляват способността на страдащите от него да общуват и да показват емоции към други хора. Смята се, че аутизмът е предизвикан от комбинация от генетични фактори, както и фактори от околната среда, които оказват влияние върху развиващия се мозък.
По време на нормалното развитие на мозъка, прекъсването на формирането на синапсите се случва в ранна детска възраст, най-вече в кората на главния мозък - регион, който е тясно свързан с аутистичното поведение. До края на юношеството този процес премахва повече от половината синапси в кората.
Знае се, че синапсите са засегнати от много гени, които са свързани с аутизма което доведе до спеулации за ролята, която те играят в това психично състояние.
Учените от Колумбийския университет изследвали мозъците на 26 деца с аутизъм и на млади хора на възраст от 2 до 20 години, които са починали по различни причини.
Те установили, че
до края на детството плътността на гръбначния стълб е спаднала с около половината, докато при аутистите тя е намаляла само с 16%.
Водещият изследовател професор Дейвид Сулзър казва: "Това е първият път, в който някой е потърсил и е видял липсата на този процес на премахване на синапсите по време на развитието на деца с аутизъм, въпреки че са били открити по-малък брой синапси в някои области на мозъка при по-възрастни пациенти и при лабораторни мишки с аутизъм".
При лабораторните мишки, проблемът с премахването на синапсите е бил проследен до протеин наречен mTOR, който, когато е свръхактивен, потиска способността на мозъчните клетки да се съкращават.
Големи количества от този свръхактивен протеин са били открити в мозъците на пациенти с аутизъм,
открили учените.
Лекарството репацимин потиска mTOR и възстановява нормалната автофагия (бел. ред. процес, при който когато "остареят", част от органелите на клетката ( митохондрии, едноплазмените ретикулуми) се елиминират, като първоначално се ограждат от каналчета на ендоплазмения ретикулум, изпълнени с много хидролитични ензими) и премахването на синапсите при мишките, дори на по-късен етап, когато животните вече са показали признаци на аутзъм.
Професор Сулзър заявява: "Фактът, че виждаме промени в поведението предполага, че аутизмът все пак може да се лекува, след като детето е диагностицирано, ако можем да намерим по-добро лекарство.
Въпреки, че хората си мислят за учене, като изискване за създаването на нови синапси, премахването на неподходящи синапси може да бъде също толкова важно.
Забележителното е, че стотици гени са свързани с аутизма, но почти всички всички пациенти имаха свръхактивен mTOR, намалена автофагия и всичко говори за липсата на нормален процес на премахване на синапси".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!