А мериканците Ерик Бетциг и Уилям Мьорнер, както и роденият в Румъния германски гражданин Щефан Хел си поделят поравно тазгодишната Нобелова награда за химия, съобщи сайтът "Нобелпрайз".
Отличието им се присъжда за това, че са преодолели ограниченията на светлинния микроскоп и са разработили флуоресцентна микроскопия със свръхвисока разделителна способност, се казва в съобщението на Кралската шведска академия на науките.
Благодарение на тримата учени оптичните микроскопи стават наноскопи и позволяват да бъде изучен строежът на много малки обекти, например на биологичните молекули. А това е много важно за създаването на нови лекарства.
Нобеловата награда за химия и сумата от 8 милиона шведски крони ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10 декември, в деня на кончината на Алфред Нобел.
Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Досега отличията са раздавани 105 пъти, въпреки че това е 113-ата Нобелова седмица. По различни причини Нобелови награди за химия не са връчвани през 1916, 1917, 1924, 1933 и 1940-1942 година.
Първата Нобелова награда за химия през 1901 г. получава холандският химик Якобус вант Хоф за откритите от него закони на химичната динамика и осмотичното налягане на разтворите.
Лауреати на Нобеловата награда за химия с голяма известност са: Сванте Арениус (1903), Ърнест Ръдърфорд (1908), Мария Кюри (1911/) Ирен и Фредерик Жолио-Кюри (1935).
Нобеловата награда за химия 63 пъти е била връчвана на един човек, 23 пъти - на двама и 19 пъти най-престижното научно отличие в света са си разделяли трима учени.
Общо Нобелови лауреати за химия са 165 души, тъй като два пъти наградата получава британецът Фредерик Сенгър - през 1958 г. за работата му върху структурата на протеините, по-специално на инсулина, както и през 1980 г. за изучаване на базовите вериги на нуклеиновите киселини.
Миналата година Мартин Карплус, Майкъл Левит и Ари Уоршъл спечелиха Нобелова награда за химия за развитие на мултимащабни модели на сложните химически системи, припомнят световните информационни агенции. Учените поставиха основите на програми, използвани за това да се разберат и предвидят химическите процеси.
Компютърните модели, имитиращи реалния живот, се превърнаха в изключително важна част за напредъка на химията днес.
Вчера пък стана ясно, че японците Исаму Акасаки и Хироши Амано, както и роденият в Япония американски гражданин Шуджи Накамура си поделят Нобеловата награда за физика. Отличието се присъжда на тримата учени за изобретяването на сините светодиоди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!