Ф ренският Национален институт за космически изследвания изтъква "три добри новини" за спускаемия апарат "Филе", който кацна на кометата Чурюмов-Герасименко, пише Франс прес.
Вчера за пръв път в историята човечеството успя да спусне апарат върху комета, носеща се в открития космос на над 500 милиона километра от планетата Земя. Постижението е на мисията "Розета" на международния екип на Европейската космическа агенция (ЕКА), която се управлява от център в германския град Дармщат.
Апаратът е в "стабилно" състояние, въпреки че не успя да се фиксира здраво върху скалистия терен заради проблем с харпуните, допълва Би Би Си.
"Филе" изкара нощта върху кометата и ние имаме три добри новини", съобщи ръководителят на френския космически научноизследователски център Жан Ив Гал.
Първата хубава вест е свързана с доброто функциониране на захранването на робота посредством слънчевите му панели. В момента се извършва пълна проверка на апарата и най-вече на харпуните му за закрепване, които не успяха да се разтворят при кацането.
Втората е, че роботът е кацнал върху ядрото на кометата, а третата – че радиовръзката функционира и учените могат да са в постоянен контакт с "Филе".
"Филе" е захранен, неговите слънчеви панели действат и това осигурява бъдещото му функциониране. Имаме постоянна връзка с апарата
с помощта на сондата "Розета", която препраща съобщенията му към нас", казва специалистът.
Според Жан Ив Гал най-важното в случая е, че апаратът е успял успешно да кацне върху кометата.
Според специалистите от ЕКА "Филе" най-вероятно е отскочил на стотици метри от кометата при първия контакт с нея, преди да се приземи успешно. Проблемът с харпуните и фиксирането на робота тепърва ще бъде изследван.
Учените още анализират какъв ефект е имал "подскокът" на "Филе" и се готвят да съобщят повече детайли по време на пресконференция, предвидена за 15 часа българско време. Те смятат, че все още е възможно да бъдат задействани харпуните, но това ще бъде направено само ако командата няма да застраши целостта на апарата.
Междувременно ЕКА публикува и първата снимка, направена от повърхността на кометата Чурюмов-Герасименко,
съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
Снимките, изпратени на Земята, показваха на специалистите скалист терен, като в кадър попадна и един от трите "крака" на спускаемия апарат.
От снимката може да се предполага, че "Филе" се е установил под ъгъл – може би на някакъв склон на кометата, съобщава Би Би Си.
Най-важният въпрос сега е дали "Филе" ще може да вземе проби под повърхността на кометата, без да се оттласне отново в Космоса.
Гравитацията на Чурюмов-Герасименко е една стохилядна от тази на Земята. Това означава, че роботът с размерите на пералня, тежи върху небесното тяло едва 1 грам.
ЕКА публикува и първата снимка на кометата, направена от "Филе". Тя е взета по време на самата процедура по кацане, като кометата се намира на 3 км. от робота.
Great shot! MT @Philae2014: .@ESA_Rosetta See for yourself! ROLIS imaged #67P just 3km away! #CometLanding pic.twitter.com/1FwWs1tioF
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
10 години в 90 секунди - вижте повече за мисията "Розета" във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!