Б иологичен дрон, който се разпада след удар, направи първия си полет, съобщи "Ню сайънтист".
Дроновете са безценни за изследване на отдалечени терени. Използват ги както метеоролозите за следене на бури, така и военните. Ако катастрофират обаче, се замърсява обикновено девствена среда. За военните е много неприятно, че всички разбират от какво се интересуват.
Решението на тези проблеми е биологичен дрон, който се разпада, след като падне.
Основната част от прототипа, създаден от екип на центъра "Еймс" на НАСА, е от гъбичен корен, наречен мицел. Той специално се култивира до форма на дрон. Върху него се нанася защитно покритие от целулозна кожа, отново отгледана в лаборатория от бактерии. Върху него пък се нанасят протеини, клонирани от слюнката на хартиени оси, които с нея правят гнездата си водоустойчиви.
Необходимите схеми и платки се отпечатват със сребърно наномастило.
Някои части определено не могат да са биологични, като батерията, перките и контролната апаратура. Екипът обаче се надява скоро да е готов с разграждащи се сензори, за които ще използва бактерията Е. коли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!