"Кометата на века" ISON по всяка вероятност се е разпаднала при приближаването си до Слънцето, твърдят астрофизици от НАСА и британски експерти, цитирани от световните агенции.
Късно в четвъртък американското космическо ведомство съобщи в социалната мрежа "Туитър", че небесното тяло, което изчезна от екраните на специалистите, не е преживяло доближаването си до звездата, намираща се в центъра на Слънчевата система.
ISON премина на разстояние от около 1 милион километра от Слънцето, но според някои специалисти кометата не е преживяла доближаването до голямата звезда.
"Чудеса не се случват, кометата по всяка вероятност се е разпаднала под въздействието на слънчевата радиация и на гравитационните сили на Слънцето", смятат британски астрофизици, цитирани от Би Би Си.
Но някои американски учени, цитирани от британските медии, предполагат, че кометата е продължила своето движение на около 1 милион километра от повърхността на Слънцето.
Температурата в тази част на Космоса достига 2700 градуса по Целзий.
От своя страна, астрофизиците от Европейската космическа агенция съобщиха, че ISON се е разпаднала, но част от нея продължава своя полет.
Кометата ISON беше открита на 21 септември 2012 г. от астрономите Артьом Новичонок и Виталий Невски с 40-сантиметров телескоп, на който е наречена (International Scientific Optical Network). Тя произхожда от облака на Оорт, който е на милиарди километри от Слънцето.
Край Слънцето кометата премина на разстояние 150 пъти по-близко, отколкото е орбитата на Земята. Скоростта й е достигнала 380 км в секунда, а температурата на повърхността й е надхвърли 2700 градуса Целзий. Изчисленията показват, че ядрото й е с диаметър няколко километра. Шансове да оцелее край Слънцето има комета с ядро поне 200 м.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!