7-часовото чакане на учените се увенча с успех, след като роботът "Филе" кацна успешно на повърхността на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", предаде Франс прес.
Историческото кацане стана факт в 18.03 ч. българско време.
"Ние сме първите, които направихме това и постижението ни ще остане завинаги в историята", каза директорът на Европейската космическа агенция (ЕКА) Жан Жак Дорден.
"We're are on the comet!" #cometlanding https://t.co/c6xIWJp0TR
— ESA (@esa) November 12, 2014
Това безопасно кацане дава на учените за първи път шанс да се возят на комета и да проучат отблизо това небесно тяло.
Мисията за "космическа археология" започна през 2004 г. с изстрелването на "Розета". Целта ѝ е
да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за първични останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.
Вземането на проби от комета ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети.
Роботът разполага с десет системи и инструменти, спектометри, камери и друго оборудване, за да изследва ядрото на кометата.
Това е изключително важна мисия, тъй като частици от ядрата на кометите обикновено изгарят бързо от ултравиолетовите лъчи на слънцето.
След дълго пътуване сондата "Розета" достигна през август кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на чиято повърхност днес се спусна апаратът "Филе".
ЕКА не избра "лесния начин" за тази "премиера" в историята на космическите изследвания, сравнима с кацането на "Викинг" на Марс през 1976 г. Операцията за изследването на "непозната територия" беше подготвяна дълго и старателно.
По време на спускането "Филе" предаваше информация към Земята за праха и газовете по пътя си.
Уникалната операция, извършена за пръв път в историята на космическите изследвания, за кацане на космическа апарат на комета се разигра на 511 милиона километра от нашата планета.
Малко по-късно научният модул "Филе" "написа" първото съобщение в акаунта си в микроблога "Туитър", след като кацна на повърхността на ядрото на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко".
"Приземяване! Новият ми адрес е: 67P! #CometLanding", гласи написаното в акаунта на "Филе". "Забележителен адрес, очакваме вашите снимки" - са отговорили в "Туитър" от Европейската космическа агенция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!