А мерикански учени създадоха първият 3D модел, наподобяващ жива мозъчна тъкан, предаде Франс прес.
Това ще даде нови възможности да бъде изучено функционирането на мозъка, неговите болести и ефекта от понесени травми, се посочва в изследването, публикувано в изданието на Американската академия на науките Comptes Rendus.
Моделът, който възпроизвежда сложната кортикална структура, има биохимични и електрофизиологични реакции и може да функционира в лаборатория в продължение на месеци, посочват авторите на изследването.
Човешкият мозък продължава да бъде един от най-малко разгаданите органи, заради неговата сложност и трудностите да бъде изучена неговата физиология у живи хора.
За целта учените са създали модулен модел, възпроизвеждащ най-основните характеристики, свързани с физиологичните функции на мозъчната тъкан.
Всеки от модулите комбинира два материала, притежаващи различни свойства. Първият е по-твърда пореста структура, направена от протеини от коприна, върху която могат да се захванат мозъчни неврони от мишки.
Другият вид материал е колагенов гел, в който могат да проникнат продълженията на невроните и да се свържат помежду си триизмерно.
Този триизмерен модел предоставя уникалната възможност за възпроизвеждане в реално време на неврофизиологичните реакции и мозъчните функции за опити, които не могат да бъдат осъществени с хора или животни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!