П ървата китайска космическа станция ще изгори в Космоса, съобщиха местните медии. Очаква се това да се случи към края на 2017 г., допълва в. Guardian. Въпреки това обаче все още има доста неясноти как точно ще изгори и дали все пак няма да има отломки, които да паднат на Земята.
Tiangong-1 беше изведена в орбита през 2011 г. Тя е доста малка и представлява модул с тегло 8.5 тона и дължина 10.4 метра. Според ръководителя на мисията Ву Пинг по-голямата част от космическата лаборатория ще изгори при навлизането ѝ в атмосферата. Китайските учени обаче не дават повече информация, което веднага породи множество спекулации.
Живот в Космоса: Да обиколиш Земята 5440 пъти за 340 дни
Китай "атакува" Космоса през 2016 г.
Според сп. Popular Mechanics Китай всъщност няма контрол над Tiangong-1 и тя просто плавно е изтегляна от гравитацията на Земята. Именно затова не е ясно кога точно ще изгори в атмосферата и над кой регион.
Последният "Союз" от старото поколение кацна в Казахстан
Астрофизикът Джонатън Макдауъл коментира пред "Гардиън", че няма как да се прогнозира какво ще се случи. Според него дори минимална промяна в атмосферните условия могат да преместят точката на изгаряне с цял континент разстояние. Обикновено планираните изгаряния на космическа апаратура в атмосферата се правят над океани, за да няма риск за населението. В този случай обаче това трудно може да стане и има риск от падащи отломки, предупреждава Макдауъл.
China's 1st space lab Tiangong-1 is expected to fall into the Earth's atmosphere in 2017, after 6 yrs in the space pic.twitter.com/AFvHwj782J
— People's Daily,China (@PDChina) September 14, 2016
"Ще има буци от около 100 кг., които са достатъчни да ви направят сериозна цицина, ако ви ударят", шеговито казва той. Според него все пак дори и в най-лошия случай, щетите ще са минимални и няма да са разпространени над голям регион.
Tiangong-1 трябваше да работи само 2 години, но остана повече от два пъти по-дълго. Китай вече готви други малки космически станции, които да помагат в развитието на основната програма и създаването на голяма космическа станция след няколко години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!