П ри австралийските мухи Telostylinus angusticollis размерите на малките им се определят от тези на първия им сексуален партньор, а не от онези на биологичния им баща. Такива са резултатите от ново изследване, цитирани от сп. "Сианс е авнир".
Оказва се, че някои характерни особености на бившия сексуален партньор могат да се предадат на следващото поколение. Тази теория, кръстена телегония и изоставена в началото на 20-и век, е лансирана наново от изследователката Анджела Крийн от университета на Нов Южен Уелс.
Екипът й първо създал мъжки екземпляри с малки или големи размери от вида, като подложил ларви на специфичен хранителен режим. По-късно въпросните мъжки екземпляри били кръстосани с женски, които не са достигнали полова зрялост. Впоследствие женските достигнали полова зрялост и били оплодени от други мъжки екземпляри с различни размери.
Така изследователите установили, че размерите на малките са определени от тези на мъжкия екземпляр, с който майка им първо се е чифтосала, а не от онези на баща им.
В случая може да се говори за наследство, свързано със заобикалящата среда, смята генетикът Кристоф Антониевски от Френския национален център за научни изследвания. Според учения това изследване е в областта на епигенетиката, на влиянието на клетъчната и физиологичната среда върху генната експресия.
"Хипотезата, която може да обясни резултатите от изследването, е свързана с влиянието на спермата от първия любовник върху майката - отбеляза Крийн. - Концентрацията и съставът на молекулите в спермата на мъжкия екземпляр зависят от заобикалящата го среда и физическата му форма", добавя той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!