Откриха нова "квазичастица" в полупроводник
Източник: ЕПА/БГНЕС

Ф изици откриха нова "квазичастица" с квантови и течни свойства, която нарекоха квантова капчица, съобщиха Ройтерс и АФП. Тя се кондензира мимолетно от по-малки частици и се държи частично като течна капка.

Квазичастиците са малки сборове от субатомни частици , които могат да се образуват временно в твърди материали, често полупроводници, и които при тези обстоятелства взаимодействат със средата си предвидимо и подновяемо.

Микроскопичната квантова капчица не се задържа дълго. В експериментите на учените със свръхбърз лазер, излъчващ 100 милиона пулса в секунда, тя са появява само за 2,5 милиардни от секундната. Това не звучи много, но според специалистите е достатъчно, за да изследват как светлината взаимодейства с някои видове материя.

Квазичастиците не съществуват в действителност, а се появяват благодарение на взаимодействието между физически процеси в материята. Поведението им е като на истински частици.

Друга представител на квазичастиците е екситонът, в който електрон се свързва с "дупка" - място в енергийната структура на материала, където може да има електрон, но няма.

Квантовата капчица се състои от приблизително пет електрона и пет дупки. Тя притежава свойствата на течност, например има вълни.

Откритието ще се използва в нанотехнологиите и дизайна на оптикоелектронни устройства - като полупроводниковите лазери, използвани в устройствата Блу-рей.

Квантовата физика е дял от физиката, който се занимава с явления в много малък мащаб. Тя е основна за описанието на структурата на атомите.

Частиците са основните градивни части на материята. Сред тях има субатомни като електроните, протоните , неутроните и кварките. Много рядко се откриват нови.

Откритието е направено от германски учени, работили с екип, ръководен от физика Стивън Къндиф от JILA, съвместен институт по физика на университета на Колорадо в Болдър и американския Национален институт по стандартизация и технологии.

Статия за откритието е публикувана в сп. "Нейчър".

Баба и внучка готвят в кухнята. -По мое време музиката беше много по-мелодична, казва бабата. -Но бабо, това е миксера.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Астрономи създадоха 3D карта на свойствата на междузвездния прах в Млечния път

Любопитно Преди 6 часа

Този пробив ще допринесе за прецизни астрономически наблюдения и за изследвания в областта на астрохимията

<p>Сръбският президент заплаши с арести протестиращите в Белград</p>

Вучич: Всички, които утре предизвикат безредици в Белград ще бъдат арестувани

Свят Преди 6 часа

По думите му още през декември е станало ясно, че целта е провеждането на "цветна революция" в Сърбия

<p>Опасната илюзия на европейския ядрен чадър</p>

Al Jazeera: Опасната илюзия на европейския ядрен чадър

Свят Преди 9 часа

Предложението за някаква форма на европейско ядрено споделяне с Франция и Великобритания като защита срещу заплахите от Москва не е ново

Два труса в Югозападна Турция

Два труса в Югозападна Турция

Свят Преди 9 часа

Първият трус е бил със сила 4,6

<p>Трифонов: След решението&nbsp;на КС хаосът в държавата се увеличи</p>

Слави Трифонов: След решението на КС хаосът в държавата се увеличи

България Преди 10 часа

"Ние вече никога няма да знаем какъв е обективният резултат от последните избори", каза той

<p>Украинската армия: Тази&nbsp;информация е&nbsp;фалшива</p>

Украйна за твърдения, разпространени от Тръмп: Информацията е фалшива

Свят Преди 10 часа

Генщабът отбеляза, че украинските сили са се прегрупирали и са се изтеглили на по-благоприятни позиции

<p>Брюксел рискува &quot;тотална изолация&quot;</p>

Унгария: Брюксел рискува тотална изолация, ако продължава да пречи на мира

Свят Преди 10 часа

Петер Сиярто заяви, че от ключово значение е споразумението между воюващите страни по условията за дълготраен мир.

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

"Спартан" превози дете, нуждаещо се от спешна трансплантация

България Преди 10 часа

Самолетът е превозил детето до Хамбург

Instagram се срина

Instagram се срина

Свят Преди 10 часа

Не е известно колко хора са засегнати, но според данни на Instagram платформата има над два милиарда активни потребители месечно в световен мащаб

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

2 години по-късно: Задържаха шофьор, причинил смърт и избягал в Турция

България Преди 11 часа

Той се е предал на българските власти на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово"

Това са кандидатите за омбудсман

Това са кандидатите за омбудсман

България Преди 11 часа

Това става ясно от информация на сайта на НС

<p>Зеленски: Русия иска войната да продължи</p>

Зеленски: Условията на Русия за примирие показват, че тя иска войната да продължи

Свят Преди 11 часа

Той коментира 30-дневното примирие във войната

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

„Мерил просто не успя да не се влюби в Мартин“: Повече за неочаквания им романс

Любопитно Преди 12 часа

Според източник романтиката между колегите от "Само убийства в сградата" била „напълно неочаквана“

Наводнения връхлитат Северна Италия

Наводнения връхлитат Северна Италия

Свят Преди 12 часа

До момента няма съобщения за жертви

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Канада работи за успешен диалог между новия премиер Карни и Тръмп

Свят Преди 12 часа

Карни ще встъпи в длъжност като премиер на Канада по-късно днес