У чени от Центъра за изследване на околната среда на университетите на Глазгоу и Единбург, университета на Глазгоу и Националния природонаучен музей в Лондон са открили как Марс е изгубил ранната си богата на въглероден диоксид атмосфера, за да се превърне в студената и суха планета, която познаваме днес, съобщава пресслужбата на учебното заведение.
Изследването, публикувано в научното издание "Нейчър къмюникейшънс", предлага първото пряко марсианско доказателство за процес, който понастоящем отстранява въглеродния диоксид от земната атмосфера, противодействайки на климатичните промени.
Всепризнато е, че натрупването на въглероден диоксид в атмосферата на Земята допринася за глобалното затопляне. Загубата на въглероден диоксид от марсианската атмосфера преди около 4000 милиона години вероятно е допринесла за охлаждането на планетата.
Разбирането за това как въглеродният диоксид е изчезнал от атмосферата на Червената планета може да доведе до нови начини за ограничаване на парниковите газове в земната атмосфера.
Публикацията в "Нейчър къмюникейшънс" описва анализ на марсиански метеорит, известен като Лафайет. Той се е образувал от разтопена скала преди около 1300 милиона години и е изхвърлен от повърхността на Марс от мощен сблъсък преди 11 милиона години. От откриването му през 1931 г. в Индиана, САЩ, Лафайет се изследва от учени от цял свят.
Настоящото изследване е съсредоточено върху богат на въглерод минерал, известен като сидерит. Въпреки че и преди е намиран в метеорита Лафайет, сегашният екип е установил, че сидеритът се е образувал при процес, при който вода и въглероден диоксид от марсианската атмосфера са реагирали със скали, съдържащи минерала оливин.
При тези реакции са се формирали сидеритни кристали, заменяйки оливина, като по този начин атмосферният въглероден диоксид е уловен и съхранен завинаги в скалата.
Метеоритът Лафайет предлага пряко доказателство за складирането на въглероден диоксид в сравнително скорошната история на Марс - около преди 1300 милиона години. Имайки предвид, че всички необходими за процеса съставки са били налични в ранната история на планетата под формата на оливин, тази реакция може да обясни как въглеродният диоксид е изчезнал от атмосферата й, променяйки климата й от топъл, влажен и благоприятен за живот в студен, сух и враждебен.
Този процес се случва по естествен път и на Земята и е във фокуса на изследвания, търсещи начини за перманентното "заключване" на отделяния от електроцентралите въглероден диоксид.
"Някога Марс е имал плътна атмосфера, богата на вода и въглероден диоксид, така че процесът на карбонация може да помогне за разрешаването на загадката защо марсианският климат се е влошил преди около 4000 милиона години. Откритието е значимо не само защото ще помогне на специалистите в бъдещото изучаване на Марс, но и ще ни разкрие нови насоки в опитите да ограничим натрупването на въглероден диоксид в земната атмосфера и да противодействаме на климатичните промени", казва ръководителят на изследователския екип Тим Томкинсън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!