Пз з първия месец от началото на тазгодишните разкопки се очертава едно интензивно градоустройство на Перперикон. В момента има разкрити повече от 10 сгради, с цели запазени нива.
Това съобщи на пресконференция в БТА археологът Николай Овчаров.
В едно от жилищата е запазен целият интериор с всичката покъщнина. Намерени са седем керамични съда - от гърнета до кани, както и една подница - съд за печене на хляб.
Предположенията на учените са, че покъщнината е от XIV век и е била оставена при внезапното напускане на града вследствие на една от честите по това време обсади на Перперикон.
Освен това са открити четири пръстена - три средновековни и един късноантичен.
На единия от експонатите има гравиран кръстовиден монограм и букви, които като криптограма са очертавали името на неговия владетел. Такива сребърни пръстени са от края на XIII и началото на XIV век и са носени само от видни аристократи.
Предстои обаче да бъде разчетено името на този, посочи Николай Овчаров.
Намерени са също така и стотици монети - венециански грошове, много често използвани в този регион.
Сред новите находки на обекта е и костен мундщук от музикален инструмент, богато гравиран с украса "птиче око".
От историческа гледна точка Николай Овчаров направи връзка на разкритията с времето на цар Константин Асен - Тих, който прави голям поход в Източните Родопи и превзема почти всички крепости в тях.
Според учения през 1254 г. е имало голяма обсада на Перперикон и вероятно това е свързано с превземането на града от българите.
Междувременно разкопките на обекта продължават.
Очаква се в северния сектор да излязат едни от най-важните сгради от всичките 7 хиляди години, в които е функционирал скалният град.
Там се очаква да бъде разкрита епископската резиденция и църква от XIII-XIV век. Освен това ще продължи изграждането на вътрешна инфраструктура на обекта.
Откриха интензивно градоустройство на Перперикон
В момента има разкрити повече от 10 сгради - с цели запазени нива, съобщи археологът Николай Овчаров
15 юли 2013, 18:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!