В последните дни в „Гугъл“ се случиха мащабни промени в структурата на изпълнителните директори. Лари Пейдж, доскорошният главен изпълнителен директор на „Гугъл“, вече ще управлява изцяло нова компания, наречена „Алфабет“. А длъжността „президент“ в нея ще бъде заемана от Сергей Брин. „Алфабет“ всъщност ще представлява обединение на множество „Гугъл“ компании, между които Life Sciences, която произвежда глюкозочувствителни контактни лещи, и Calico, чиито фокус е върху дълголетието.
Сред множеството промени на преден план излиза новината, че основната фигура в работата по Android и Chrome OS – младият Сундар Пичай, ще бъде повишен от вицепрезидент в главен изпълнителен директор на „Гугъл“.
Повечето от вас вероятно не са запознати с историята на младежа, който постъпва на работа в софтуерния гигант още през 2004 г. и
постепенно се превръща в дясната ръка на нейния съосновател Лари Пейдж,
пише Кристина Кацарска от Софтуерния университет. Четете надолу, за да се запознаете в детайли с пътя, който Пичай извървява, за да заслужи настоящата си високопоставена длъжност.
Новоизгрялата звезда на „Гугъл“ се ражда в Тамил Наду, Индия, и получава образованието си в Индийския технологичен институт Kharagpur. Там Пичай взима своята бакалавърска степен по технологии. След това индийското момче поема към Станфорд, където става магистър, а по-късно се сдобива с още една магистърска степен – по бизнес администрация от университета в Пенсилвания. Междувременно получава множество университетски отличия за научните си успехи.
Преди да сложи началото на своето професионално развитие в „Гугъл“ , Пичай работи като инженер в Applied Materials, а след това като мениджър-консултант в McKinsey&Company.
През 2004 г. Сундар Пичай бива назначен в отдел „Мениджмънт продукция“ на „Гугъл“ като вицепрезидент. Там той поема
ръководството на екипа, който разработва Chrome браузъра и операционната система.
От компанията бързо започват да поверяват и редица други отговорни задачи на младия си служител. Пичай участва в работата по Firefox, Google Toolbar, Desktop Search, Gadgets и Google Gears.
През септември 2008 г. индиецът ръководи успешното стартиране на уеб браузъра Chrome, а по-малко от година след това и на уеб базираната Chrome операционна система за нетбуци и стационарни компютри.
През 2012 г. Пичай получава повишение, след като главата на Google Apps – Дейв Жироуард, стартира своя собствена компания – „Ъпстарт“. А година по-късно Сундар е поставен начело на „Андроид“, тъй като Анди Рубин – съосновател на „Андроид“ и главен изпълнителен директор, се оттегля.
Така лека-полека Пичай си спечелва непоклатимата репутация на можещ, а и на харесван от всички човек.
По-високопоставените от него го обсипват със суперлативи, а с подчинените си работи в пълноправен тандем.
В резултат на зашеметяващите си резултати в „Гугъл“ Пичай получи предложение от „Туитър“ да поеме ръководството на отдел „Продукция“ в социалната мрежа. Но индиецът остана верен на компанията си и отказа.
Междувременно името му беше спрягано и като вероятен фаворит за поста главен изпълнителен директор на „Майкрософт“, след като Стив Балмър обяви оставката си през август 2013 г.
През октомври 2014 г. от „Гугъл“ съобщиха, че Пейдж ще отстъпи назад, за да се фокусира върху по-общата картина, а в следствие на това
Пичай ще заиграе още по-важна роля в компанията.
Към момента Сундар Пичай отговаря за основните дейности и продукти на „Гугъл“ – търсене, карти, проучвания, Google+, Android, Chrome, инфраструктури, търговия, реклами и гугълските приложения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!