У елски лекари реконструираха лицето на мъж, преживял тежка катастрофа с мотор, като използваха серия от триизмерно принтирани части, съобщи Би Би Си.
Стивън Пауър е сред малкото пациенти в света, за чиито операции са използвани само триизмерно принтирани части.
Великобритания е сред водещите държави в тази област, като триизмерната технология в хирургията се изпробва от екипи в Суонзи, Кардиф, Лондон, Нюкасъл. Досегашните операции обаче са правени само за коригиране на вродени дефекти.
При тази частите са направени специално за пациента месеци след катастрофата.
След инцидента през 2012 г. Стивън Пауър е със счупени скули, горна челюст, нос и череп. Лекарите са се постарали да възстановят симетрията на лицето му.
Д-р Ейдриън Шугар от екипа от болницата "Мористън" в Суонзи каза, че триизмерното принтиране е позволило на лекарите да бъдат много по-точни и е
премахнало догадките в работата им.
Пациентът е доволен от резултата. Според него лицето му вече прилича на това, което е било преди катастрофата.
Въпреки че е бил с предпазна каска, 29-годишният Стивън е имал множество наранявания и се е наложило да бъде в болница четири месеца.
"Не си спомням инцидента. Спомням си пет минути преди него и след това направо се събудих в болницата – няколко месеца по-късно“, спомня си Пауър.
Операцията по реконструкцията на лицето на Стивън е продължила повече от осем часа, а специалистите е трябвало да счупят наново скулите на пациента, за да могат да започнат да премоделират лицето му.
По думите на Стивън тази операция е променила изцяло живота му.
"Можех да видя резултата още на следващия ден, след като се събудих от операцията“, казва Стивън.
29-годишният мъж е носил очила и маска след инцидента, който е обезобразил лицето му, но сега споделя, че се чувства доста по-уверен.
"Сега мога да правя нормалните неща – да се виждам с хора, да ходя по улиците, дори на публични места мога да отида“, казва с усмивка Стивън.
По операцията са работили специалисти на Центъра за приложни реконструктивни технологии в хирургията, в който участват лекари от болницата "Мористън " в Суонзи и учени от университета в Кардиф.
"Несравним резултат! Това, което постигнахме, е много повече от всичко, което сме правили досега в тази област“, заявява хиргът Адриан Шугър.
"Следващата победа в тази област ще е да направим целия процес и техниката по-разпространени – заедно с намаляване на цените и подобряване на инструментите за работа“, споделят още специалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!