И спански учени успяха с помощта на генна терапия да обърнат в обратна посока загубата на паметта у мишки, засегнати от болестта на Алцхаймер, а това е световна премиера, съобщи Франс прес.
Учени от Института по невронауки към Автономния университет на Барселона разработиха генна терапия, която обръща в обратна посока загубата на паметта в начален стадий у мишки, засегнати от болестта на Алцхаймер, се казва в комюнике на учебното заведение.
Въпросната терапия се изразява в това в хипокампуса - мозъчна зона с важна роля за запаметяването, да се вкара ген, свързан с производството на протеин, което е блокирано у засегнатите от болестта пациенти.
Протеинът CRTC 1 (CREB-regulated transcription coactivator 1) позволява да се активират гени, замесени във формирането на дългосрочната памет.
У хората формирането на бета амилоидни плаки, за които е известно, че отключват болестта на Алцхаймер, пречи на протеина да функционира нормално.
Когато е мутирал, протеинът CRTC 1 не може да активира гени, които са отговорни за синаптичните връзки между невроните в хипокампуса и процесът на запаметяване не функционира както трябва, заяви ръководителят на изследването д-р Карлос Саура от университета. Той е на мнение, че получените резултати откриват нови перспективи за превенция и лечение на болестта на Алцхаймер.
Едно от главните предизвикателства ще бъде да се разработи медикаментозна терапия, която позволява да се активира протеинът CRTC 1. Тя ще трябва да се тества върху хора и да даде окуражаващи резултати.
Резултатите от изследването са публикувани в журнала "Невросайънс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!