В сичко е започнало с мъха. Това обявиха учени, които твърдят, че това растение е произвело необходимото количество кислород за животните и хората на Земята, съобщи АФП.
Преди около 470 милиона години, мъхът започнал да се разпространява, като осигурил на планетата ни първия стабилен източник на кислород, позволил на интелигентните форми на живот да процъфтяват.
"Невероятно е, че без еволюцията на скромния мъх ние нямаше днес да сме тук",
каза Тим Лентън, един от съавторите на изследването от университета в Ексетър.
Още изумителни факти за Вселената и живота вижте във видеото горе
"Трудът ни показва, че първите земни растения са били изненадващо продуктивни и са предизвикали солидно покачване на количеството кислород в атмосферата", допълва той.
Кислородът се е появил в земната атмосфера преди 2,4 милиарда години, но достига сегашните си нива чак преди 400 милиона години.
Учените са работили с компютърни симулации. Така те са установили, че преди около 445 милиона години лишеите и мъхът може да са произвеждали 30 процента от земния кислород.
Това покачване на нивото на кислорода е дало възможност за еволюиране на "разнообразен, подвижен и интелигентен животински свят, включително и на човека".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!