Бг гарската академия на науките (БАН) за седми път отвори врати за посетители и научни работници, но не за тежък научен дебат, а за да представи артистичната страна на своите членове, предаде БГНЕС.
Посетителите в централата на БАН в София бяха посрещнати от изложба на картини на любители от академията. Голямата зала бе огласена от музикалните изпълнения на проф. Кирил Костов, който освен с научни трудове е популярен и с участия във фестивала "Пирин фолк".
Представени бяха нови книги, звуча поезия.
За седми път в повече от 50 градове в Европа се състоя Нощ на учените. У нас се включиха учени, студенти и преподаватели от София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Хасково, Варна и Плевен.
Освен научни демонстрации, посетителите можеха да видят учените и в чисто човешки план и светлина.
"Освен научни мероприятия се показва и другата страна на учените - тези,
които са художници, музиканти. Тя служи за да бъде акцентиран,
привлечен интересът на нашето общество към науката и младите хора в
науката", каза проф. Ренна Дюлгерова, ректор на Центъра за обучение на
докторантите в БАН.
"Ние възприемаме вечерта като празник, такова събитие, изпълнено с радост и удоволствие рядко имаме", каза още проф. Дюлгерова.
Идеята на Нощта на учените тази година беше и да представи науката като възможност за кариерно развитие на младите хора.
В организираното "научно кафене", водено от проф. Ваня Иванова, се говореше за 100-годишнината от откриването на рентгеновите лъчи.
Музика и поезия в Нощта на учените
Посетителите в централата на БАН в София бяха посрещнати от изложба на картини на художници любители от академията
29 септември 2012, 09:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!