А втоматичната междупланетна станция на Европейската космическа агенция (EKА) "Розета" след 10-годишен космически полет, се позиционира в орбита около кометата "Чурюмов-Герасименко".
"Розета" ще ескортира кометата до Слънцето, за да се опита да разгадае нейните тайни.
"Пристигнахме до кометата", обяви Силвен Лодио, отговорник за операциите по управлението полета на "Розета" от Контролния център на ЕКА в германския град Дармщат.
Това е първият космически апарат в историята, който влиза в орбита около комета
"Розета" достигна до предназначението си и се доближи на 100 км от кометата "Чурюмов-Герасименко" (отстояща на 400 милиона км от Земята). Целта е да бъде по-добре проучена еволюцията на Слънчевата система от времето на създаването й.
Когато през януари "Розета" беше наново активирана след период на хибернация, продължил две и половина години с цел икономия на енергия, сондата се намираше на 9 милиона км. от целта си (при скорост на движение 8000 м/сек.). През май инженерите задействаха спирачките, реализирайки многобройни маневри, за да намалят относителната скорост на сондата и отстоянието й спрямо кометата. Днес скоростта й падна до 1 м/сек. или 3,6 км/ч.
Мисията на "Розета", финансирана в по-голямата си част от Европейската космическа агенция, е предвидено да продължи поне до декември 2015 година, докато кометата "Чурюмов-Герасименко" ще мине възможно най-близо до Слънцето през август 2015
Изображенията, предадени от намиращата се на борда на сондата камера Озирис-Нак, разкриха, че кометата притежава двойно ядро. Различават се две части, едната от които е по-малка, придавайки му вид на пластмасово пате.
През следващите месеци "Розета" ще се приближи още повече до кометата, събирайки нови данни за нейната форма, маса и интензивност на гравитационното поле на ядрото.
От октомври тя ще влезе в орбита около кометата на отстояние от 30 км. В зависимост от активността на кометата, "Розета" ще може да скъсява това разстоянието до 10 км. от повърхността на ядрото. През ноември от още по-ниска орбита (2-3 км.) е предвидено тя да пусне лабораторен робот, който да кацне на кометата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!