Р азработката на нови лекарства в момента отнема години и струва милиони. Голяма част от времето е необходима за проучване на потенциалните ползи от дадена комбинация и за евентуалните странични ефекти. Британска компания смята, че може да съкрати времето с 10 път, ако се използва изкуствен интелект, съобщава онлайн изданието ZDNet.
Microsoft се надява да лекува рак чрез изкуствен интелект
Компанията BenevolentAI използва изкуствен интелект, за да анализира за кратко време милиони страници научни проучвания и анализи от разработката на дадено лекарство. След като ги анализира, системата предлага и няколко конкретни насоки, в които проучванията да продължат. Това са насоки, които според изкуствения интелект имат най-голям потенциал да дадат добри резултати.
Така значително се скъсява времето, което се губи в експерименти, които не водят до никъде. Освен това се намаляват и разходите. Ръководител на проекта е Джером Песенти, който преди беше вицепрезидент на IBM Watson - платформата за суперкомпютър и изкуствен интелект на IBM.
Изкуственият интелект ще коства 6% работни места до 5 години
"Ако попитате експертите тук, те ще ви кажат, че процесът по разработка на лекарства е счупен. Той е много скъп. Освен това хората си създават определен брой кандидати за лекарства, прикрепят се към тях и се опитват да ги избутват нагоре", коментира Песенти. Изкуственият интелект безпристрастно подбира най-разумните предложения и ги дава за анализ от специалисти. Освен това помага и при проучването на потенциала пред всеки т.нар. кандидат. Всичко става много по-бързо и няма време за специалистите да се "привържат" към дадено предложение.
Песенти допълва, че изкуственият интелект не цели да замени човека в разработката на лекарства. "Искаме да покажем на специалистите ползата от технологиите и как заедно могат да решават проблеми", казва той. Целта е да се оптимизира целия процес, което няма как да стане само с изкуствен интелект или само с хора. "Трябва да бъде систематично и да може да се измерват резултатите", допълва Песенти.
Компанията има и собствени специалисти, които с помощта на изкуствения интелект разработват нови лекарства. Клиничните тестове се дават на болници и фармацевтични компании, като BenevolentAI обмисля да продава лицензи за производството на лекарствата си. Все още обаче е рано за това, тъй като проектите още се разработват.
Google работи по бутон, който може да предотврати бунт на изкуствен интелект
Компанията се е насочила към разработка на лекарства за болести като Паркинсон, Алцхаймер и няколко редки вида ракови заболявания. Целта е до три години да има широка гама от разработки и доказателства, че изкуственият интелект действително помага в тази сфера на медицината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!