Р оботът "Филе" е на път към кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", до която трябва да стигне след 7-часово спускане, ако всичко е наред, оповести Европейската космическа агенция (ЕКА), цитирана от Франс прес.
Роботът бе спуснат от европейската сонда "Розета".
"Много сме радостни - отделянето му мина безпроблемно", заяви Андреа Акомацо от мисията "Розета" в Центъра за космически операции на ЕКА в Дармщат, Германия.
"Трябва да отбележим, че процесът на спускането е съпроводено с известни рискове. Считаме, че шансовете са 50 на 50. На такова невероятно разстояние от Земята е необходимо осъществяването на навигацията с изключителна точност", заяви Томас Райтер, директорът на програмата на пилотираните полети на ЕКА.
SEPARATION CONFIRMED! Safe journey @Philae2014! pic.twitter.com/dsM5Xaedzp
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) November 12, 2014
Ако роботът кацне върху кометата, това ще е премиера в историята на космическите изследвания.
Релефът на 67P/Чурюмов-Герасименко е обсипан с ями и скални късове, а "Филе" няма система за маневриране в последния момент. Понеже гравитацията на кометата е твърде слаба, роботът ще използва два "харпуна", които да се забият в нея и да го придържат.
Потвърждение за успеха или провала ще има някъде към 18:00 - 18:40 българско време.
Ако роботът се закрепи успешно, това ще е седмото космическо тяло, на което хората са изпращали апарат. Предишните са Венера, Луната, Марс, луната Титан (спътник на Сатурн) и астероидите 433 Ерос и Итокава.
Може да следите на живо развитието на мисията тук
Мисията на "Розета"
Мисията за "космическа археология" започна през 2004 г. с изстрелването на сондата "Розета" на Европейската космическа агенция (ЕКА).
Целта ѝ е да разкрие някои от тайните на Вселената чрез кометите, смятани за примитивни останки от зараждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години. Вземането на проби от комета ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети.
След дълго пътуване сондата "Розета" достигна през август кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на чиято повърхност трябва да се спусне апаратът "Филе".
ЕКА не избра "лесния начин" за тази "премиера" в историята на космическите изследвания, сравнима с кацането на "Викинг" на Марс през 1976 г. Операцията за изследването на "непозната територия" беше подготвяна дълго и старателно.
За разлика от "седемте минути терор" при спускането на марсохода "Кюриосити" на повърхността на Червената планета през 2012 г., учените ще "гризат нокти седем часа", преди да разберат дали 100-килограмовият апарат "Филе" успешно се е позиционирал на повърхността на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко".
По време на спускането "Филе" ще предава информация към Земята за праха и газовете по пътя си.
Рискованият сценарий се разиграва на 511 милиона километра от нашата планета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!