В следващите дни ще бъдем свидетели на много интересно и рядко астрономическо явление – преминаването на ярка комета близо до Земята, съобщават от БАН.
Кометата е C/2012 S1 (ISON), открита на 21 септември 2012 г. от астрономите Артьом Новичонок и Виталий Невский. Откритието е направено близо до Кисловодск (Русия) с 40 см телескоп, който е част от Интернешънъл Сайентифик Оптикъл Нетуърк - International Scientific Optical Network (ISON). Именно на тази мрежа от телескопи е кръстена и кометата.
След откриването на кометата тя е наблюдавана от много астрономи по цял свят, а на 24 септември 2012 г. получава постоянното си име C/2012 S1 (ISON).
Кометата е идентифицирана и на множество снимки, направени още преди откриването. Интересът към нея се увеличава с натрупването на наблюдателни данни и уточняване на орбитата.
Става ясно, че кометата има орбитални параметри, характерни за обектите, идващи от т.нар. облак на Оорт – система от кометни ядра, намираща се на огромно разстояние от Слънцето.
Най-близкото разстояние, на което тя ще премине покрай Слънцето, е само 1 861 600 км от центъра или 1 166 100 км от неговата повърхност.
Изчислената орбита показва две интересни близки преминавания: на 1 октомври 2013 г. на 10 842 900 км от Марс, и на 26 декември 2013 г. на 64 411 800 км от Земята. За определяне на орбитата на кометата са направени над 6400 наблюдения, обхващащи период от 782 дни, като данните са получени както от наземни, така и от космически обсерватории. В процеса на проучване е станало ясно, че няма връзка между кометата C/2012 S1 (ISON) и "Великата комета" от 1680 г.
"Първоначално имаше такива спекулации, базиращи се на прилика в орбитните им елементи", поясняват специалистите.
Това е първо преминаване на кометата през вътрешността на Слънчевата система.
Ако вземем предвид и изключително близкото преминаване покрай Слънцето, се очаква да наблюдаваме интересен и ярък обект, твърдят учените.
Орбитата на кометата е силно елиптична (близка до параболична), като периода е 400 864.5 години.
Това е единственото преминаване на кометата в близост до нас в обозримо бъдеще.
Оценките за размера на ядрото на кометата клонят към 5 км – типичен размер на кометно ядро.
Сценариите за бъдещето на кометата варират от невероятна комета, видима и през деня, до разпадане на ядрото при преминаване край Слънцето. Ако C/2012 S1 (ISON) оцелее след преминаването през перихелия, в средата на декември ни очаква красива, видима с невъоръжено око комета.
Учените са категорични, че няма опасност за Земята, свързана с преминаването на кометата, тъй като тя ще премине на голямо разстояние от нашата планета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!