Е вропейската космическа агенция (ЕКА) може би реализира осмото в човешката история успешно приземяване на апарат на повърхността на Марс. То трябва да е и първо в историята на ЕКА и руската космическа агенция Роскосмос, която е партньор на мисията ExoMars. Общо са направени 18 опита за приземяване на апарати на Марс в човешката история. Успешните са седем и всички са на НАСА.
Вижте и какво ни очаква на Марс в нашата галерия
Потвърждаването на новината се забавя, защото системата не предаде първоначалния сигнал веднага след приземяването. Според ЕКА методът за предаване на данни е бил част от експеримента и е в рамките на очакваното да не проработи, макар и да е неприятна изненада. Затова учените изчакаха потвърждение от основните модули. Информацията и от тях обаче не е достатъчна.
От ЕКА подчертават, че това е тестово приземяване. Основната му цел е да провери технологиите за приземяване дори и то да не е успешно. Тази нощ предстои анализ на телеметричните данни от Schiaparelli, които да дадат представа какво се е случило и дали кацането е успешно. Апаратът изпълни сложна 6-минутна маневра, при която забави скоростта си на навлизане в атмосферата на Марс от над 20 хил. км/ч. до по-малко от 5 км/ч., за да кацне благополучно. За целта използваше парашут, както и двигатели, които се активираха след забавянето на скоростта до 250 км/ч.
"ЕкзоМарс" потегли към Червената планета с българска апаратура
По същото време в първоначална орбита около Марс се установи и сондата Trace Gas Orbiter (TGO). Нейната процедура премина по план и всичко сработи според очакванията. Това е и основният елемент на тази мисия, който мина благополучно. През 2018 г. TGO ще анализира атмосферата на Марс и ще търси метан. Този газ се образува при разлагането на биологичен материал и може да е признак, че на Марс има или е имало живот.
TGO ще направи и нова топографска карта на Марс и ще се опита да проучи наличието на вода и нейното движение. До 2018 г. TGO постепенно ще навлиза в по-близка орбита до Червената планета. След края на мисията си TGO ще остане около Марс като сателит за комуникация на Земята с марсоходите, включително тези на НАСА, като за целта американската агенция е добавила комуникационен модул към апарата.
ACQUISITION OF ORBITER SIGNAL! #ESOC hears @ESA_TGO's signal loud & clear after it emerges from behind #Mars #ExoMars pic.twitter.com/w85fAFwOvD
— ESA Operations (@esaoperations) October 19, 2016
Пълните данни се очакват утре, когато учените ще знаят какво се е случило във всеки един момент на мисията и на двата апарата. Тогава ще имат и повече подробности за случващото се с тях към дадения момент и тяхното бъдеще.
Основното внимание сега ще е насочено към Schiaparelli. Ако кацането е успешно, апаратът трябва да направи замервания на метеорологичните условия. Ще се анализират и електрическите полета в атмосферата, което ще се направи за първи път в историята. В рамките на няколко дни батериите му ще се изтощят и той ще спре да работи. Той не разполага с метод за генериране на захранване, което е съзнателен избор на ЕКА, защото оборудването е тестово.
#ESOC Ops Head Paolo Ferri reports "we still have much investigation to do" on @ESA_EDM #ExoMars
— ESA Operations (@esaoperations) October 19, 2016
Главната задача на апарата е да тества системата за приземяване и условията за предстоящото изпращане на първия марсоход на ЕКА през 2020 г. с кацане през 2021 г. Независимо от резултата на кацането, информацията ще положи началото и на следващите етапи на дългосрочните цели на ExoMars - първо връщане на проба от повърхността на Марс до Земята и след това изпращане и на хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!