М умифицираното месо, което древните египтяни са поставяли в гробниците или саркофазите заедно с мумиите на фараоните и високопоставените граждани, е било обработвано с помощта на същите балсамиращи съставки, както и телата, твърдят британски и египетски учени, съобщи "Сайънс".
Мумиите и другите елементи на погребалните обреди на древните египтяни предизвикват интереса на учените от векове. Те се интересуват както от метода на балсамиране, позволяващ на мумиите да оцеляват до наши дни, така и от обстоятелствата на тяхната смърт и погребение.
Интересен пример в това отношение е мумията на фараона Рамзес III, която помогна на учените да установят, че той е загинал от кинжала на заговорници – неговата съпруга и син.
По принцип в гробниците на египетските фараони могат да бъдат открити не само тленните останки на самите управници, но и мумиите на любимите им животни, жени, а също на врагове и дори запаси с балсамирана храна.
Ричард Евършед и неговите колеги от университета на Бристол са установили, че
египтяните са подготвяли месото за задгробното пътешествие по същия начин, както и телата на предполагаемите му консуматори.
Египетските специалисти от Американския университет в Кайро и британски учени са стигнали до извода, като са изучили химични състав на тъканта, в която са били завити парчета месо от патица, козле, а също ребра от теле и бик, които се съхраняват в колекциите на Британския музей и на музея в Кайро.
В тях специалистите чрез масспектрометър са открили много молекули на мастни киселини и техни производни, които обикновено се срещат в балсамиращите смеси, използвани от древните египтяни за обработка на тъканите и телата на човешките мумии.
Интересно откритие е, че съставът на балсамиращите вещества за всеки къс месо е бил различен и "качеството" е съответствало на това колко висок е бил статусът на човека, в чиято гробница са се намирали. Като цяло обаче за приготвянето на запасите от месо за задгробния живот са били използвани методи, подобни на тези при балсамирането на телата.
Подробности за изследването са публикувани в "Бюлетин на националната академия на науките" (Proceedings of the National Academy of Sciences)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!