К осмическият апарат "Доун", който пътува към най-малката планета-джудже в Слънчевата система – Церера, изпрати снимки, на които се виждат две загадъчни светещи точки на повърхността ѝ, предаде Франс прес.
"Те все още са с малки размери, но едната от тях е най-ярко светещата точка на повърхността на Церера. Това е неочаквано за нас и си остава загадка", заяви изследователят Андреас Натуес от института Макс Планк за изследване на Слънчевата система в Германия.
"Двете точки се намират в един и същ район, а това би могло да означава, че имат вулканичен произход", поясни научният ръководител на мисията "Доун" на НАСА Крис Ръсел.
"Ще трябва обаче да изчакаме да получим снимки с по-висока резолюция, за да направим подобно геоложко тълкуване", добави още специалистът.
Снимките са направени на 19 февруари на разстояние 46 000 км от Церера – планетата-джудже с диаметър 950 км, която е най-големият обект в главния астероиден пояс в Слънчевата система, между орбитите на Марс и Юпитер.
На 6 март "Доун" ще влезе в полярна орбита около Церера на разстояние 13 500 км, а в края на ноември ще се доближи най-много до нея – на разстояние около 375 км. Тогава учените от мисията ще имат на разположение 16 месеца, за да извършат изследвания и наблюдения и да разкрият загадките на Церера.
Около Церера бяха открити водни пари между ноември 2012 г. и март 2013 г. с помощта на мощния космически телескоп "Хершел", който извършва наблюдения в инфрачервения спектър.
Преди Церера, космическият апарат "Доун" с тегло 1,21 тона изследва един от най-големите астероиди в Слънчевата система - Веста. "Доун" остана една година в орбита около Веста от юли 2011 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!