М иниатюрни гъби, растящи в пукнатини на антарктически скали, оцеляха 18 месеца на Международната космическа станция в условия, подобни на марсианските.
Цели 60% от клетките на гъбите са останали със стабилна ДНК.
Учените са изпратили на Международната космическа станция два вида гъби - Cryomyces antarcticu и Cryomyces minteri. Те са от долините Макмърдо в Антарктида, които са много сухи и негостоприемни.
На силния вятър и ниските температури там могат да оцелеят само миниатюрни микроорганизми, които живеят в пукнатините на скалите. На Марс обаче проблемите са още по-големи - няма кислород, а радиацията е висока.
На Международната космическа станция гъбите са били поставени на платформата EXPOSE-E, имитираща марсианска среда - с 95 процента въглероден двуокис, 1,6 процента аргон, 0,15 процента кислород и 2,7 процента азот.
Водата била 370 части на милион, налягането 1000 паскала, а ултравиолетовата радиация - над 200 нанометра. Повече от 60 процента от клетките оцелели, но само 10% от тях успели да се размножат и да образуват колонии след това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!