И лон Мъск иска първата мисия с хора до Марс да бъде още през 2022 г. Това е с три години по-рано от първоначалните му планове, съобщава в. Guardian. Самият Мъск представи своята концепция за междупланетарна транспортна система (ITS), която да използва космически кораби за многократна употреба. Мъск показа идеята си по време на международен конгрес за астронавтика в Мексико.
Какво ще видим на Марс на живо - вижте в нашата галерия
Вижте и Близки кадри от Юпитер
"Това, което наистина искам да опитам да постигна, е да направя Марс достъпен. Това е нещо, което можем да направим още в рамките на нашия живот", обяви Мъск.
Facebook загуби сателит за 200 млн. долара заради SpaceX
Според него пред човечеството има два пътя. "Единият е да останем на Земята завинаги, където е неизбежно да има катаклизъм, който да ни унищожи. Алтернативата е да станем космическа цивилизация и мултипланетарен вид", каза още Мъск. Той подчертава, че не прогнозира края на света, но историята показва, че рано или късно има катаклизъм, който води до цялостно унищожение на цивилизацията по това време.
Решението според него е първо да се създаде междупланетарна транспортна система. Тя трябва да включва космически кораби или ракети за многократна употреба. SpaceX вече има такава - Falcon 9, но тя е твърде малка. Концепцията на Мъск предвижда значително по-голяма ракета и междупланетарен модул за пътници и товари. Общо двата компонента ще са дълги почти колкото два самолета Boeing 747, или колкото 40-етажна сграда, и ще могат да превозват 100 души.
Първият кораб ще се казва "Heart of Gold" в чест на кораба от романа "Пътеводител на галактическия стопаджия". Други модули ще бъдат изведени в орбита около Земята. Те ще се използват за презареждане на междупланетарния кораб. Хората ще се качват в междупланетарната капсула още на Земята, като в орбита тя ще бъде закачана за вече заредената с гориво ракета.
Това значително ще намали разходите и необходимото време за всяко пътешествие. Освен това отваря вратата и за пътувания до други планети и обекти в Слънчевата система, например луните на Сатурн и Юпитер. Мъск е предвидил и система за синтез на гориво на Марс. То ще използва вода и въглероден диоксид и ще захранва кораба за връщането му до Земята.
Presentation and archived video available at https://t.co/SwNQJ9Z4td pic.twitter.com/KTZ8ryen0E
— SpaceX (@SpaceX) September 28, 2016
Мъск изчислява, че при тази система пътуването до Марс ще отнема малко повече от три месеца. Той дори е предвидил какво да правят хората през това време, а именно - да се забавляват. "Ще бъде много забавно да се пътува. Ще си прекарате страхотно", казва той и дава за пример, че ще има игри с нулевата гравитация, ще има филми и дори пицария.
Interplanetary Transport System is not just for Mars pic.twitter.com/X2uV5moBya
— SpaceX (@SpaceX) September 27, 2016
Предприемачът обяви още, че в момента цената на пътуване до Марс е 10 млрд. долара на човек. С използването на кораби за многократна употреба, презареждане в орбита и марсианско гориво обаче, "цената ще падне в пъти", като прогнозира, че ще достигне около 200 000 долара.
Все пак въпросът с финансирането остава неясен. Мъск споменава, че планира да използва приходи от настоящия бизнес на SpaceX с транспорт на карго и астронавти до Международната космическа станция. Това обаче няма да е достатъчно. Той допълва, че в момента лично търси допълнителни приходи, включително финансиране от фирми и любители. Мъск смята, че ще намери финансирането. "Аз наистина нямам друг цел в живота си освен да направя хората междупланетарни", заяви още той.
We'll start a cadence of sending Dragons to Mars in two years. Will be like a train leaving the station pic.twitter.com/Jpjwn3hWax
— SpaceX (@SpaceX) September 27, 2016
Мъск вече има партньор в лицето на НАСА. Космическата агенция на САЩ публикува официално изявление в отговор на представения от Мъск план. Агенцията "аплодира всички, които искат да направят следващата гигантска крачка и да пътуват до Марс". Тя допълва, че е много доволна от глобалното общество, което приема предизвикателството и обединява най-добрите умове от правителствата и индустрията.
Hey @elonmusk if you send me to Mars I will provide the vital service of theoretical cosmology research, essential to all human settlements
— Katie Mack (@AstroKatie) September 28, 2016
Крайната цел на Мъск е чрез транспортната система да се създаде мултимилионен град на Марс. Според него за това ще са необходими десетки хиляди пътувания до Червената планета и целият процес ще отнеме между 40 и 100 години.
Първоначалният план предвижда първата пробна капсула да бъде изпратена през 2018 г. Тогава орбитите на Марс и Земята са най-близки една до друга. Орбитите са най-близки на всеки 27 месеца, което ще се използва от SpaceX за изпращането на 2 до 3 тона оборудване. Една от тези мисии ще изпрати и първия екипаж до Марс. Мъск не се наема да прогнозира коя точно, защото има много рискове и голяма вероятност планът му да не успее. "Въпреки това ще се опитаме и ще даден всичко от себе си", казва още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!