А мерикански астронавт и руски космонавт ще изкарат една година на борда на Международната космическа станция (МКС) във връзка с подготовката за бъдещ полет до Марс, съобщава Франс прес.
Изследването ще проучи физиологическите и психологическите въздействия по време на продължителен престой в Космоса.
Скот Кели и Михаил Корниенко ще летят до орбиталната станция на 27 март с руския космически кораб "Съюз". Те ще се завърнат на Земята през март 2016 година. Това ще бъде най-дългият полет без прекъсване, изкаран на МКС от първото ѝ посещение през 2000 г.
Руският космонавт Валери Поляков държи рекорда за най-дълъг престой в орбита с 14 последователни месеца на орбиталната станция "Мир" през 1994 и 1995 година.
Скот Кели и Михаил Корниенко, които са респективно на 50 и 54 години, имат богат космически опит, като са летели 6 месеца на борда на МКС.
Кели изказа своята загриженост от ефекта на радиацията и на микрогравитацията, които при продължителен полет отслабват имунната система на организма, предизвикват атрофия на мускулите и проблеми с плътността на костите.
Безтегловността се отразява зле и на зрението.
"Надявам се, че изпитанието няма да бъде прекалено тежко и ще можем да живеем и работим в Космоса дори и за по-дълго време. Но дали това ще бъде възможно, ще го узнаем едва след приключването на експериментите".
Братът-близнак на Скот – Марк, бивш астронавт, също ще вземе участие в опитите. Той ще преминава през редовни медицински прегледи на Земята, като неговите клинични параметри ще бъдат сравнявани с тези на брат му в орбиталната станция.
Руското космическо ведомство е предоставило всички данни, получени при дългосрочните мисии на неговите космонавти на станцията "Мир".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!