П ланетата Марс е била ударена от огромен астероид няколко милиона години след формирането си. С този сблъсък могат да се обяснят наблюдаваните различия между двете й полукълба, сочат резултатите от изследване, цитирани от сп. "Сианс е авнир".
Двете полукълба на Марс се различават повече едно от друго, отколкото полукълбата на която и да било друга планета в Слънчевата система.
Северното полукълбо на Марс се отличава с равни невулканични терени, а южното - с високи плата и безброй вулкани.
Редица хипотези се опитват да обяснят тези различия.
Най-новата е на геофизици от Политехническия институт в Лозана, Швейцария. Тя гласи, че планетата Марс, както и Земята, е била ударена от гигантско небесно тяло малко след формирането си. Сблъсъкът отключил вулканична дейност, която продължила 3 милиарда години.
Идеята, че Червената планета може да е била блъсната от небесно тяло с големи размери, не е нова. Предишните изследвания обаче сочеха, че сблъсъкът вероятно е станал в северното полукълбо.
Тъй като тази хипотеза не удовлетворявала Джовани Леоне и колегите му от института, те прибегнали до нова компютърна симулация на геоложката история на Марс.
Резултатите показали, че сблъсъкът вероятно е станал недалеч от южния полюс на планетата. В Червената планета се е блъснал астероид с радиус най-малко 1600 км и с маса, която се равнява на 10 на сто от марсианската, т.е. масата му е била приблизително същата като тази на Луната.
Сблъсъкът имал трайно въздействие върху геологията на Марс.
По същото време Земята била блъсната от протопланета с размерите на Марс, кръстена Тея.
Вследствие на сблъсъка се образувала Луната. Той станал в съвсем младата Слънчева система, между 4 милиона и 15 милиона години след формирането на Марс.
По онова време кората на планетата трябва да е била съвсем тънка. Под нея бушувал океан от течна магма, който обхванал цялото южно полукълбо.
Постепенно магмата изстинала и се втвърдила и в резултат се появили характерните за тази част на Марс високи плата.
Резултатите от изследването са публикувани в Geophysical Research Letters.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!