М обилното приложение на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) SmartBirds е в листата на World Summit Award Mobile (WSA-Mobile) за най-добрите приложения, които се създават в световен мащаб.
WSA-Mobile е глобална инициатива, която селектира и насърчава най-добрите, иновативни и креативни мобилни приложения в сътрудничество със Световния форум за информационното общество към ООН.
SmartBirds e номинирано в категорията Околна среда. Престижната класация включва 202 мобилни приложения от различни категории. Предстои следващият кръг, в който ще бъдат отличени 40 победителя за церемонията по награждаване в Абу Даби на 1-3 февруари 2015 г.
SmartBirds е определител на гнездящите в България птици (общо 269 вида) и електронен дневник за наблюдения. Съдържа снимки на птиците, карти с разпространението им в България и информация за това как изглеждат, с какво се хранят, какви местообитания предпочитат, и къде в България могат да бъдат наблюдавани.
Включена е също кратка информация за тяхното размножаване, периодите на миграция, природозащитния им статус и заплахите, които ги грозят. Описанието и координатите на зоните за птиците от мрежата Натура 2000 помагат всеки потребител да може да намери най-близките до него места за наблюдение на птици.
Електронният дневник позволява бързо и лесно записване на наблюдаваните птици, точно определяне на GPS координатите, автоматично въвеждане на данни за наблюдател, дата и час, а направените записи могат да бъдат бързо споделяни с приятели чрез електронна поща и социални мрежи.
Мобилното приложение SmartBirds l в момента се обновява по проект на БДЗП: „Модерната природозащита: съвременни комуникации в подкрепа на науката на гражданите“, финансирано от програмата Мтел еко грант.
Основната цел на проекта е създаване на модел за модерна природозащита, основана на науката на гражданите (citizen science), използваща средствата на съвременните комуникации, социални мрежи и технологии.
Приложението SmartBirds позволява лесно и бързо определяне на видовете птици, срещащи се в България и записването им в специален електронен дневник. Събраните данни могат да се добавят в базата данни за птиците на БДЗП, а техният анализ и споделяне ще направи наблюдението на птици достъпно за много хора – учени, доброволци, граждани с интерес в биоразнообразието, както българи, така и чужденци, които ще ползват английската версия на приложението.
Мтел еко грант е ежегодна дарителска програма, която финансира безвъзмездно малки, но стойностни проекти в областта на екологията. Тя се провежда, за да спомогне за опазването на околната среда и запазване биоразнообразието в българската природа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!