"Фейсбук", най-голямата социална мрежа, празнува днес 10 години от създаването си. Годишнината няма да бъде отбелязана с много шум и блясък въпреки невероятния растеж на компанията, съобщава Франс прес.
За десет години "Фейсбук", която започна като вътрешноуниверситетски сайт в Харвард, се превърна в световна империя, свързваща над 1 млрд. души.
Основателят на компанията Марк Зукърбърг е един от най-младите милиардери на планетата
със състояние, оценено миналата седмица от специализираната компания "Уелт-Екс" на близо 30 млрд. долара.
Преди две години социалната мрежа преживя катастрофален дебют на борсата. Излизането на акциите на "Фейсбук" беше много очаквано през май 2012 г., но бе помрачено от натрупване на технически проблеми през първия ден, а след това и от рязък спад на котировките.
За три месеца книжата на "Фейсбук" загубиха над половината от стойността си при излизането на борсата и стигнаха до 17,73 долара за акция. Оттогава обаче котировките се възстановиха, а миналата седмица дори беше отчетен исторически рекорд от 61,98 долара за акция.
Обратът в голяма степен се дължи на
успешния завой на групата, пренасочила се към мобилните платформи.
Миналата година "Фейсбук" отне второто място на световния пазар на цифрова реклама от "Яху". При мобилните реклами делът от световния пазар на "Фейсбук" достигна 18,44% миналата година, сочат данните на специализираната компания "иМаркетър".
"Това е едно чудесно пътешествие и аз съм толкова благодарен, че съм част от него. Човек рядко има възможността да докосва живота на толкова много хора...
Често ме питат дали съм знаел в какво ще се превърне "Фейсбук"? Няма как", признава Марк Зукърбърг.
"Като мисля за последните 10 години, все си задавам един въпрос: защо точно ние го направихме? Бяхме само студенти.
Имахме много по-малко възможности от големите компании. Ако те се бяха фокусирали върху това, сигурно биха успели да го направят.
Единственият отговор, който ми хрумва е: защото на нас ни пукаше повече. Докато някои се чудеха дали е наистина важно да свързваш света , ние вече го правехме."
"Още по-развълнуван съм за следващите 10 години... Днес само 1/3 от населението на Земята има достъп до интернет. През следващото десетилетие имаме възможността и отговорността да свържем към мрежата и останалите 2/3.
Днес социалните мрежи са предимно за споделянето на моменти. В следващото десетилетие те ще ни помагат да отговаряме на въпроси и да разрешаваме сложни проблеми.
Днес имаме само няколко начина да споделяме преживяванията си. През следващото десетилетие технологията ще ни даде възможност да създадем много нови начини за улавяне и споделяне на нови преживявания", казва още Зукърбърг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!