"Фейсбук" показа вчера новата си търсачка "Граф Сърч" (Graph Search). Досегашната никога не е била на особено високо ниво и нуждата от подобна разширена функционалност се чувства от години.
Graph Search ще търси в огромна база от 1 млрд. потребители, 240 млрд. снимки и 1 трилион връзки.
Търсачката на "Фейсбук" обаче ще е доста по-различна от тези за уеб, като "Гугъл" или "Бинг" на "Майкрософт",
На първо място тя използва "естествения език" и вместо с ключови думи, може да се търси по "човешки" фрази.
На второ място търсенето, което се извършва в данните, които потребителите на "Фейсбук" са споделили, ще е строго персонализирано - ще може да се търси например информация за музиката или филмите, които обичат приятелите на търсещия или пък "снимки на приятелите ми от 1995 г.", или, да речем, "ресторанти в град Х, които приятелите ми харесват", или дори "необвързани жени/мъже, приятели на моите приятели в град Х".
Освен за "лична" употреба (вкл. запознанства) Graph Search ще е полезен и търсещите персонал или търсещите работа, които искат да получат повече информация за конкретна фирма.
Новият инструмент дава възможност, използвайки и досега налична информация, да се правят бързо кръстосани търсения - нещо, което може да се окаже много важно в опита на "Фейсбук" да ангажира повече потребителите си.
Тъй като земното население все пак е ограничено по брой и потребителите на "Фейсбук" не могат да нарастват до безкрайност, компанията трябва да помисли как да интензифицира връзката с потребителите си от една страна, и връзката между тях и бизнеса, от друга.
Гледаме на "Фейсбук" като на голяма база обществени данни и подобно на всяка база данни трябва да може да се търси информация в нея, заяви шефът на социалната мрежа Марк Зукърбърг в централата на компанията в Менло Парк, щата Калифорния.
Новата търсачка ще бъде "съобразена с критериите за конфиденциалност" на публикуваните данни, подчерта обаче той.
Търсачката засега е в бета версия и е достъпна за няколкостотин потребители на социалната мрежа в САЩ, които използват сайта на английски език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!