Електрическите крушки с нажежаема жичка, изобретени в края на 19-и век, ще изчезнат окончателно на 31 декември с изтеглянето от продажба в магазините на последните партиди.
Крушките с нажежаема жичка, изобретени от Джоузеф Суан и подобрени от Томас Едисон през 1879 г., имат недостатъка, че са прекалено енергоемки, тъй като превръщат само 50% от енергията в осветление и губят остатъка в топлина.
През 2008 г. ЕС определи график за постепенната забрана на продажбата на подобни крушки. През 2009 г. спря продажбата на крушките от 100 вата, през 2010 г. те бяха последвани от 60-ватовите крушки, а през 2011 г. - от 40-ватовите. Сега наред са 25-ватовите крушки, които ще изчезнат от щандовете в магазините на 31 декември 2012 г.
Традиционните крушки са заместени в домовете от лампи с ниска консумация на енергия, разделени в три категории - флуокомпактни лампи, халогенни лампи и светодиодни LED лампи.
Какво представляват енергоспестяващите лампи?
Енергоспестяващите крушки работят на принципа на добре познатите ни луминесцентни (флуоресцентни) лампи. За разлика от тях обаче, са с по-малък и по-удобен размер и най-важното - изразходват много по-малко енергия.
Колко енергия спестяват?
До 80% енергия спестяват енергоспестяващите крушки спрямо тези с нажежаема жичка и до 50% спрямо обикновените луминесцентни лампи. Едно средно голямо домакинство може да намали разхода си за ток с около 200 лв. на година, след като подмени осветлението си с енергоспестяващо.
Каква е мощността им?
Когато преценяваме мощността на енергоспестяващите крушки, трябва да имаме предвид формулата 1 към 5. Това означава, че ако енергоспестяващата лампа е 15W, то тя консумира 15W енергия, но свети с 5 пъти по-голяма мощност. Или с други думи енергоспестяваща лампа от 15W се равнява на обикновена крушка с нажежаема жичка от 75W, 20W се равнява на 100W и т.н.
Колко дълго светят?
На опаковката на всяка енергоспестяваща крушка е обозначено колко часа може да работи. Има енергоспестяващи лампи с живот от 6 хил., 8 хил., 10 хил., 12 хил. и дори 15 хил. часа. Като се вземе предвид, че се използва средно по 3 часа на ден, това означава, че една енергоспестяваща крушка може да работи между 5 и 12 години.
Каква светлина излъчват?
Водещо значение при избора на тип светлина са личните предпочитания. Ако искаме светлината в жилището ни да се доближава максимално до тази, с която сме свикнали от обикновените лампи, то трябва да си купим енергоспестяващи крушки с цветна температура 2700К (2700 градуса по Келвин), съветват от REALUX, това се нарича топла бяла светлина.
Енергоспестяващи лампи, които са с цветна температура от 4500 до 6500 Келвина отговарят на светлината от луминесцентните лампи (води се студена светлина). Някои производители предлагат и крушки с т.нар. натурална светлина (4200К), която е среден тип между топлата и студената бяла светлина.
Колко струват?
Цената се определя от мощността на лампата и от енергийния й клас. Качествените енергоспестяващи лампи енергиен клас А струват между 4 и 10 лева, в зависимост от мощността, която излъчват. Енергиен клас А е най-високият по класификацията на ЕС за електрически уреди.
Каква гаранция имат?
Тъй като енергоспестяващите компактни луминесцентни лампи попадат в определението "електрически уреди", те имат 24 месеца гаранция.
За колко време си възвръщат инвестицията?
Инвестицията за енергоспестяващи крушки на едно домакинство с 20 лампи е около 100 лв. Тя се възвръща до половин година, тъй като в сравнение с традиционните крушки, енергоспестяващите използват само около една четвърт от електричеството, за да произведат същото количество светлина. Също така не се налага да бъдат подменяни толкова често, както крушките с нажежаема жичка, тъй като животът им е поне 8 пъти по-дълъг.
Къде се изхвърлят?
Всички енергоспестяващи крушки след употреба трябва да се събират разделно, в специални контейнери за битова електроника. Такива контейнери има в повечето магазини, където се продават тези продукти.
Коя е лампата на бъдещето?
"Лампата на бъдещето" или "вечната лампа" - така наричат светодиодните LED крушки. Те имат гарантиран живот от 30 хил. часа, което е близо 30 пъти повече от обикновената крушка и 3 пъти повече от луминесцентните лампи. Ефективността им също е по-голяма с около 10 пъти от тази на лампите с нажежаема жичка - могат да осветят цяла къща с енергията, която иначе е необходима за една стая.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!