О питите за застрахователни измами или неправомерно търсене на огромни обезщетения остават силно разпространени в САЩ. Често компаниите наемат детективи, които да проверят твърденията на ищците. А в ерата на интернет и социалните мрежи, това е още по-лесно, съобщава онлайн изданието CNET.
Хората споделят много подробности за личните си животи в интернет. Често те ограничават достъпа до информацията само за приятели, но това не е гаранция за неприкосновеност на данните. Преди години тогавашният изпълнителният директор на Google Ерик Шмид заяви, че ако даден човек не иска нещо за него да бъде разбрано, то не изобщо не трябва да го качва в интернет.
Google откри използвана от хакери уязвимост в Windows
Днес това важи с пълна сила. Честният детектив Майкъл Петрие и неговият колега Скот Катрон са създали софтуера Social Detection. Това е специална търсачка, която проверява информацията в социалните мрежи и дори сайтове за обяви. Търсачката не е публично достъпна и може да се използва при поискване и разбира се, плащане. Предвижда се това да бъде с абонаментни такси от 200 долара до 1000 долара месечно, но ще се предлага само за застрахователни измами.
Очите ще заменят класическите пароли
Social Detection е изградена на над 20-годишния опит на частните детективи и е специално направена за разследване на измами. Без нея средно едно разследване прави по 10 до 15 търсения в социалните мрежи за един човек. Social Detection трябва да намали броя им до едно, но да събере автоматично данните от възможно най-много места. Търсачката работи от април т.г., като според нейните създатели вече е помогнала за спестяването на близо 7 млн. долара на компаниите.
"Всички искат да бъдат видени или чути в интернет. Те обаче си мислят, че няма да бъдат хванати", коментира Петрие. Social Detection може дори да открива профили на хората, когато те са с псевдоними. Софтуерът използва основен набор от налични данни и след това ги използва като маркери за разкриването на още дигитални отпечатъци. Той проверява и близки, приятели и роднини, от които също често се извлича много информация.
Тийнейджър неволно създаде хакерска атака срещу тел. 911
Social Detection например е разгадал измама на мъж, който твърдял, че заради нараняване не може да ходи повече от няколко метра. Въпреки това е уличен да бяга маратони в Чикаго. Мъжът дори нямал снимки в профила си, който не бил и с пълното му име. Въпреки това софтуерът е засякъл, че неговата съпруга е коментирала видео на непознат, в което го е видяла. "Хората не могат да контролират всичко, което излиза за тях в интернет. А ако го коментират, става лесно откриваемо", казва Петрие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!